środa, 29 czerwca 2022

Newsroom

Ghelamco rusza w środę z kolejną publiczną emisją obligacji

msd | 04 października 2016
Warunki oferty nie odbiegają od pięciu wcześniejszych emisji dewelopera z tego roku. Będą to więc czteroletnie papiery oprocentowane na WIBOR 6M plus 4 pkt proc. marży.

Warsaw Spire (fot. mat. spółki)Obligacje zostaną zabezpieczone poręczeniem udzielonym przez Granbero Holdings, spółkę konsolidującą polskie projekty belgijskiego dewelopera. Warunki emisji, podobnie jak w przypadku starszych serii, dają Ghelamco prawo do przedterminowego wykupu długu.

Tym razem wartość oferty sięga 20 mln zł, co czyni ją najmniejszą wśród dotychczasowych emisji Ghelamco prowadzonych w ramach obecnego programu. Jego wartość to 350 mln zł, a po uplasowaniu pięciu serii obligacji korporacyjnych deweloperowi pozostaje do wykorzystania 140 mln zł. Prospekt wygasa w styczniu przyszłego roku.

Zapisy na obligacje przyjmowane będą od 5 do 21 października z możliwością ich skrócenia. Ghelamco wybrało sprawdzoną metodę zapisów, w której eliminowany jest „okres bezodsetkowy”. I tak w środę cena emisyjna jednej obligacji wynosi 99,66 zł (99,66 proc. nominału), by z każdym dniem rosnąć o grosz, dwa, aż do uzyskania 99,91 zł w ostatnim dniu zapisów. Sam dzień emisji zaplanowany jest na 27 października.

Inwestorzy mogą zgłaszać chęć udziału w emisji od 100 zł, tyle wynosi bowiem nominał jednej obligacji. Zapisy przyjmuje Noble Securities, broker, który prowadził trzecią tegoroczną emisję publiczną Ghelamco (seria PPG). Warta 50 mln zł została uplasowana w całości, choć była to jedyna z pięciu przeprowadzonych w tym roku emisji dewelopera, w której zapisy nie zostały zakończone przed czasem (trwały pełne 16 dni kalendarzowych). 

W obrocie znajduje się 19 serii obligacji dewelopera

Naszym zdaniem

Rentowności pięciu poprzednich tegorocznych emisji wynoszą obecnie 5,7-5,83 proc. brutto i 5,59-5,79 proc. brutto, jeśli liczyć po obecnych ofertach sprzedaży. Od ręki więc inwestorzy mogliby liczyć na 3,82-3,98 pkt proc. realnej marży, co sprawia że nowa emisja praktycznie zawiera tylko symboliczną premię względem rynku wtórnego, gdyż w przypadku serii GHE0320 oraz GHI0320 liczyć można na porównywalne warunki, mimo o ponad pół roku krótszego okresu spłaty. 

Brak premii względem notowań na Catalyst w żaden sposób nie przekreśla oferty Ghelamco, bo rynek wtórny pozostaje relatywnie płytki. Wprawdzie obligacjom dewelopera nie można zupełnie odmówić płynności, ale chcąc na Catalyst osiągnąć zbliżone warunki zainwestować można obecnie niewiele ponad 150 tys. zł. To kwota nieznacznie wykraczająca poza jeden średni zapis w prospektowych emisjach publicznych. 

Wartość oferty sprawia natomiast, że deweloper nie będzie miał najmniejszych problemów z jej uplasowaniem. Na korzyść Ghealmco działa też brak konkurencyjnych ofert (IPO 3D trudno zaliczyć do tej samej kategorii emisji publicznych) oraz – to przypuszczenie – powakacyjny głód nowych emisji wśród inwestorów.

Więcej wiadomości o Ghelamco Invest Sp. z o.o.

Więcej wiadomości kategorii Emisje