sobota, 12 kwietnia 2025

Newsroom

Inflacja rozczarowała

| 31 marca 2023
Według wstępnego odczytu GUS, wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w marcu o 16,2 proc. r/r wobec oczekiwanych przez analityków 15,9 proc. r/r.

Inflacja spadła z 18,4 proc. r/r w lutym do 16,2 proc. r/r w marcu, wynika z tzw. szybkiego szacunku GUS. Za sprawą efektów bazy był to jak najbardziej kierunek spodziewany, lecz rynkowy konsensus zakładał mocniejsze wyhamowanie dynamiki cen, do około 15,9 proc. r/r.

W ujęciu miesięcznym wskaźnik CPI zanotował natomiast wzrost o 1,1 proc. m/m przy hamujących cenach energii (-0,6 proc. m/m) i paliw (-1,8 proc. m/m). Żywność drożała jednak o 2,3 proc. w stosunku do lutego, co bynajmniej nie wskazuje na słabnące procesy inflacyjne, na których budowana jest narracja o pierwszych obniżkach stóp procentowych w tym roku.

Według ekonomistów Banku Pekao, był to raczej gorzki odczyt, a inflacja bazowa przyspieszyła do około 12,2 proc. r/r. 

Chwilę po publikacji GUS-u rentowność skarbowych dziesięciolatek wzrosła o 5 pkt bazowych do 6,08 proc. 

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Skok rentowności obligacji USA

    11 kwietnia 2025
    Niecodzienny obrazek na rynku obligacji - wyprzedaży papierów amerykańskich towarzyszyło umocnienie obligacji europejskich. To najpewniej próby zdyskontowania ulgowego potraktowania Europy przez Donalda Trumpa. Ale samym USA inwestorzy odpuszczać nie zamierzają.
    czytaj więcej
  • Przed nami kilkanaście miesięcy spadku oprocentowania obligacji firm

    9 kwietnia 2025
    Po sezonie na kompresję obligacyjnych marż, teraz spadają WIBOR-y. Na koniec tego roku przeciętny kupon notowanych na Catalyst korporatów może być więc o około 1,5 pkt proc. niższy niż obecnie.
    czytaj więcej
  • Umiarkowana reakcja Catalyst na przecenę akcji

    7 kwietnia 2025
    Do Catalyst dotarły echa wyprzedaży z rynków akcji, ale zmiany notowań są bez porównania słabsze i wydają się opierać na bardziej racjonalnych przesłankach. W poniedziałek taniały przede wszystkim obligacje o długich terminach wykupu oraz wybranych emitentów.
    czytaj więcej
  • WIBOR już spada

    7 kwietnia 2025
    W odpowiedzi na słowa Adama Glapińskiego, prezesa NBP, trzymiesięczny WIBOR spadł w piątek do 5,69 proc., a jego terminowe wyceny na lipiec i październik obniżyły się kolejno do 4,66 i 4,19 proc.
    czytaj więcej