poniedziałek, 29 maja 2023

Newsroom

Inflacja rozczarowała

| 31 marca 2023
Według wstępnego odczytu GUS, wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w marcu o 16,2 proc. r/r wobec oczekiwanych przez analityków 15,9 proc. r/r.

Inflacja spadła z 18,4 proc. r/r w lutym do 16,2 proc. r/r w marcu, wynika z tzw. szybkiego szacunku GUS. Za sprawą efektów bazy był to jak najbardziej kierunek spodziewany, lecz rynkowy konsensus zakładał mocniejsze wyhamowanie dynamiki cen, do około 15,9 proc. r/r.

W ujęciu miesięcznym wskaźnik CPI zanotował natomiast wzrost o 1,1 proc. m/m przy hamujących cenach energii (-0,6 proc. m/m) i paliw (-1,8 proc. m/m). Żywność drożała jednak o 2,3 proc. w stosunku do lutego, co bynajmniej nie wskazuje na słabnące procesy inflacyjne, na których budowana jest narracja o pierwszych obniżkach stóp procentowych w tym roku.

Według ekonomistów Banku Pekao, był to raczej gorzki odczyt, a inflacja bazowa przyspieszyła do około 12,2 proc. r/r. 

Chwilę po publikacji GUS-u rentowność skarbowych dziesięciolatek wzrosła o 5 pkt bazowych do 6,08 proc. 

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Gra o 10 mld zł. Lub o znacznie więcej

  26 maja 2023
  W czerwcu zapada pierwsza seria obligacji oszczędnościowych wyemitowanych przez skarb państwa przed rokiem. Ich wartość to 5,7 mld zł. Wartość rocznych obligacji zapadających w najbliższych trzech miesiącach sięga 10,8 mld zł. MF zrobi wiele, by zatrzymać te pieniądze na swoich kontach.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (kwiecień 2023)

  23 maja 2023
  W kwietniu obrót na Catalyst osiągnął 819,75 mln zł, czyli powyżej 12-miesięcznej średniej (590,90 mln zł) i o 91,5 proc. więcej od obrotów wygenerowanych w marcu.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Pierwsza emisja oparta na WIRON

  19 maja 2023
  Miała już miejsce. Miała niewielki rozmiar i bilateralny charakter. Więcej szczegółów będziemy mogli podać, kiedy opublikowane zostaną składy portfeli i informacje staną się publicznie dostępne. Tymczasem uwagę warto znów skierować na rynek papierów skarbowych.
  czytaj więcej
 • Dużo małych emisji i trudnych pytań

  12 maja 2023
  Pod względem liczby emitentów, którzy zwrócą się do inwestorów indywidualnych z propozycją objęcia obligacji na podstawie prospektów emisyjnych, ten rok może być lepszy niż rekordowy 2017. Ale kwoty zbierane w emisjach z pewnością nie będą tak duże.
  czytaj więcej