wtorek, 23 kwietnia 2024

Newsroom

Inflacja rozczarowała

| 31 marca 2023
Według wstępnego odczytu GUS, wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w marcu o 16,2 proc. r/r wobec oczekiwanych przez analityków 15,9 proc. r/r.

Inflacja spadła z 18,4 proc. r/r w lutym do 16,2 proc. r/r w marcu, wynika z tzw. szybkiego szacunku GUS. Za sprawą efektów bazy był to jak najbardziej kierunek spodziewany, lecz rynkowy konsensus zakładał mocniejsze wyhamowanie dynamiki cen, do około 15,9 proc. r/r.

W ujęciu miesięcznym wskaźnik CPI zanotował natomiast wzrost o 1,1 proc. m/m przy hamujących cenach energii (-0,6 proc. m/m) i paliw (-1,8 proc. m/m). Żywność drożała jednak o 2,3 proc. w stosunku do lutego, co bynajmniej nie wskazuje na słabnące procesy inflacyjne, na których budowana jest narracja o pierwszych obniżkach stóp procentowych w tym roku.

Według ekonomistów Banku Pekao, był to raczej gorzki odczyt, a inflacja bazowa przyspieszyła do około 12,2 proc. r/r. 

Chwilę po publikacji GUS-u rentowność skarbowych dziesięciolatek wzrosła o 5 pkt bazowych do 6,08 proc. 

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

    12 kwietnia 2024
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Korekta dłuższa niż trend

    05 kwietnia 2024
    Odreagowanie rentowności skarbowych trwa już ponad trzy miesiące, i póki co, to długość korekty, a nie jej zasięg może rodzić pytania o kontynuację rajdu. Pytania o tyle istotne, że wyniki funduszy dłużnych przestają zachwycać, a więc być może także przyciągać kapitał.
    czytaj więcej