środa, 2 lipca 2025

Newsroom

Inflacja w czerwcu wyniosła 15,6 proc. r/r

msd | 1 lipca 2022
Jeśli tylko potwierdzi się szybki szacunek Głównego Urzędu Statystycznego, kupowane w ubiegłym roku detaliczne obligacje skarbu państwa wejdą w nowy okres odsetkowy z kuponami przekraczającymi nawet 17 proc. w skali roku.

Według szybkiego szacunku GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w czerwcu o 15,6 proc. r/r, co było najwyższym odczytem od 1997 r. Wstępny odczyt okazał się tylko nieznacznie wyższy od oczekiwań, wynoszących 15,5 proc. r/r.

Jak poinformowali ekonomiści mBanku, tegoroczny szczyt inflacji „jest w zasięgu wzroku”. O wysokim prawdopodobieństwie tego scenariusza przekonują też ekonomiści z Banku Pekao. 

Według analityków, mimo tak wysokiej inflacji, presja na dalsze wysokie podwyżki stóp procentowych przez RPP mogła jednak nieco zmaleć po piątkowym odczycie wskaźnika PMI (44,4 dla polskiego przemysłu), który wyraźnie wskazuje na załamanie koniunktury.

Do wąskiej grupy inwestorów zadowolonych ze wstępnego odczytu inflfacji zaliczyć możemy prawdopodobnie posiadaczy części detalicznych obligacji skarbu państwa. Jeśli tylko potwierdzi się szybki szacunek GUS, kupowane w sierpniu ubiegłego roku czteroletnie obligacje antyinflacyjne wejdą w nocy okres odsetkowy z kuponem sięgającym 16,35 proc. w skali roku. Dla emerytalnych dziesięciolatek wyniesie on 16,6 proc., a w przypadku sześcio- i dwunastoletnich obligacji rodzinnych oprocentowanie w drugim roku sięgnie kolejno 16,85 i 17,1 proc. 

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Czerwcowa inflacja lekko powyżej oczekiwań

    30 czerwca 2025
    Według szybkiego szacunku GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły w czerwcu o 4,1 proc. r/r przy rynkowym konsensusie na poziomie 4,0 proc. r/r.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Amerykańskie umocnienie

    27 czerwca 2025
    Mimo wzrostu deficytu budżetowego USA i spadku globalnej awersji do ryzyka za sprawą przerwania konfliktu Izrael-Iran, rentowność amerykańskich obligacji spadła do poziomów najniższych od dwóch miesięcy przy równolegle pikującym dolarze.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Drobnych brak

    20 czerwca 2025
    Na przestrzeni dwóch lat średnia wartość obligacji oferowanych inwestorom w szeroko dostępnych emisjach publicznych przeprowadzanych na podstawie prospektów emisyjnych wzrosła prawie dwuipółkrotnie, z 33 mln zł do 78 mln zł.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Rynek wiedział, nie powiedział

    13 czerwca 2025
    Od początku tygodnia rentowności obligacji USA spadały, a ich ceny rosły, co jest typowym zachowaniem inwestorów w reakcji na wzrost napięcia geopolitycznego. Ale w piątek, gdy obawy o zaostrzenie konfliktu się zmaterializowały, ceny amerykańskich obligacji spadły.
    czytaj więcej