piątek, 19 sierpnia 2022

Newsroom

Inflacja w czerwcu wyniosła 15,6 proc. r/r

msd | 01 lipca 2022
Jeśli tylko potwierdzi się szybki szacunek Głównego Urzędu Statystycznego, kupowane w ubiegłym roku detaliczne obligacje skarbu państwa wejdą w nowy okres odsetkowy z kuponami przekraczającymi nawet 17 proc. w skali roku.

Według szybkiego szacunku GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w czerwcu o 15,6 proc. r/r, co było najwyższym odczytem od 1997 r. Wstępny odczyt okazał się tylko nieznacznie wyższy od oczekiwań, wynoszących 15,5 proc. r/r.

Jak poinformowali ekonomiści mBanku, tegoroczny szczyt inflacji „jest w zasięgu wzroku”. O wysokim prawdopodobieństwie tego scenariusza przekonują też ekonomiści z Banku Pekao. 

Według analityków, mimo tak wysokiej inflacji, presja na dalsze wysokie podwyżki stóp procentowych przez RPP mogła jednak nieco zmaleć po piątkowym odczycie wskaźnika PMI (44,4 dla polskiego przemysłu), który wyraźnie wskazuje na załamanie koniunktury.

Do wąskiej grupy inwestorów zadowolonych ze wstępnego odczytu inflfacji zaliczyć możemy prawdopodobnie posiadaczy części detalicznych obligacji skarbu państwa. Jeśli tylko potwierdzi się szybki szacunek GUS, kupowane w sierpniu ubiegłego roku czteroletnie obligacje antyinflacyjne wejdą w nocy okres odsetkowy z kuponem sięgającym 16,35 proc. w skali roku. Dla emerytalnych dziesięciolatek wyniesie on 16,6 proc., a w przypadku sześcio- i dwunastoletnich obligacji rodzinnych oprocentowanie w drugim roku sięgnie kolejno 16,85 i 17,1 proc. 

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: W kierunku głównego trendu

  19 sierpnia 2022
  Tempo, w jakim polskie obligacje dziesięcioletnie wróciły powyżej progu 6 proc. przypomina, że głównym trendem wciąż jest spadek cen, a ostatnie dwa miesiące mogły być tylko korektą. W przedsiębiorstwach spadają marże i rosną koszty odsetkowe. Nie bardzo jest co świętować.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Długo tak nie pojedziemy

  12 sierpnia 2022
  Krajowe papiery skarbowe umacniały się w ostatnich dniach wbrew tendencjom na rynkach bazowych. Również obligacje czeskie i węgierskie zyskiwały lub utrzymywały się na poziomach najniższych od miesięcy.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Sezon ogórkowy skrócony

  05 sierpnia 2022
  Zachowanie klientów Stabilnego Funduszu Obligacji Korporacyjnych, którzy złożyli zlecenia umorzeń 86,5 proc. wszystkich certyfikatów, paradoksalnie potwierdza znaczenie reputacji i relacji w świecie obligacji korporacyjnych.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Letnia hossa trwa

  29 lipca 2022
  Odbicie notowań obligacji przekłada się już na wyniki funduszy i dalej – na rynek obligacji korporacyjnych. Dino pozyskało z emisji 170 mln zł, a R. Power 80 mln zł (choć najprawdopodobniej objął ją EBOiR to i tak jest to pozytywny sygnał). Minusy? Rynek już jest wykupiony.
  czytaj więcej