czwartek, 21 listopada 2024

Newsroom

Inflacja w czerwcu wyniosła 15,6 proc. r/r

msd | 1 lipca 2022
Jeśli tylko potwierdzi się szybki szacunek Głównego Urzędu Statystycznego, kupowane w ubiegłym roku detaliczne obligacje skarbu państwa wejdą w nowy okres odsetkowy z kuponami przekraczającymi nawet 17 proc. w skali roku.

Według szybkiego szacunku GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w czerwcu o 15,6 proc. r/r, co było najwyższym odczytem od 1997 r. Wstępny odczyt okazał się tylko nieznacznie wyższy od oczekiwań, wynoszących 15,5 proc. r/r.

Jak poinformowali ekonomiści mBanku, tegoroczny szczyt inflacji „jest w zasięgu wzroku”. O wysokim prawdopodobieństwie tego scenariusza przekonują też ekonomiści z Banku Pekao. 

Według analityków, mimo tak wysokiej inflacji, presja na dalsze wysokie podwyżki stóp procentowych przez RPP mogła jednak nieco zmaleć po piątkowym odczycie wskaźnika PMI (44,4 dla polskiego przemysłu), który wyraźnie wskazuje na załamanie koniunktury.

Do wąskiej grupy inwestorów zadowolonych ze wstępnego odczytu inflfacji zaliczyć możemy prawdopodobnie posiadaczy części detalicznych obligacji skarbu państwa. Jeśli tylko potwierdzi się szybki szacunek GUS, kupowane w sierpniu ubiegłego roku czteroletnie obligacje antyinflacyjne wejdą w nocy okres odsetkowy z kuponem sięgającym 16,35 proc. w skali roku. Dla emerytalnych dziesięciolatek wyniesie on 16,6 proc., a w przypadku sześcio- i dwunastoletnich obligacji rodzinnych oprocentowanie w drugim roku sięgnie kolejno 16,85 i 17,1 proc. 

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Oddech ulgi

    8 listopada 2024
    Zgodnie z przewidywaniami, dzień ogłoszenia wyniku wyborów prezydenckich w USA przyniósł przesilenie na rynku obligacji. Rentowność amerykańskich papierów najpierw skoczyła, ale po szybko odbiła się od linii łączącej szczyty z października 2023 r. i kwietnia br. Lecz problem zadłużenia pozostał.
    czytaj więcej
  • Projekcja NBP: inflacja w górę, a PKB w dół

    7 listopada 2024
    Mimo słabszych prognoz dynamiki PKB, Narodowy Bank Polski skorygował w górę ścieżkę inflacji w latach 2025-2026.
    czytaj więcej
  • Stopy procentowe ponownie bez zmian

    6 listopada 2024
    Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian, w tym referencyjną na poziomie 5,75 proc.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Powiało grozą

    31 października 2024
    Rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych przekroczyła w czwartek 6 proc., co było najwyższą wartością od roku. Zdecydowanie nie tak powinien wyglądać rynek szykujący grunt pod kolejne obniżki stóp procentowych.
    czytaj więcej