piątek, 26 kwietnia 2024

Newsroom

Inflacja w czerwcu wyniosła 15,6 proc. r/r

msd | 01 lipca 2022
Jeśli tylko potwierdzi się szybki szacunek Głównego Urzędu Statystycznego, kupowane w ubiegłym roku detaliczne obligacje skarbu państwa wejdą w nowy okres odsetkowy z kuponami przekraczającymi nawet 17 proc. w skali roku.

Według szybkiego szacunku GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w czerwcu o 15,6 proc. r/r, co było najwyższym odczytem od 1997 r. Wstępny odczyt okazał się tylko nieznacznie wyższy od oczekiwań, wynoszących 15,5 proc. r/r.

Jak poinformowali ekonomiści mBanku, tegoroczny szczyt inflacji „jest w zasięgu wzroku”. O wysokim prawdopodobieństwie tego scenariusza przekonują też ekonomiści z Banku Pekao. 

Według analityków, mimo tak wysokiej inflacji, presja na dalsze wysokie podwyżki stóp procentowych przez RPP mogła jednak nieco zmaleć po piątkowym odczycie wskaźnika PMI (44,4 dla polskiego przemysłu), który wyraźnie wskazuje na załamanie koniunktury.

Do wąskiej grupy inwestorów zadowolonych ze wstępnego odczytu inflfacji zaliczyć możemy prawdopodobnie posiadaczy części detalicznych obligacji skarbu państwa. Jeśli tylko potwierdzi się szybki szacunek GUS, kupowane w sierpniu ubiegłego roku czteroletnie obligacje antyinflacyjne wejdą w nocy okres odsetkowy z kuponem sięgającym 16,35 proc. w skali roku. Dla emerytalnych dziesięciolatek wyniesie on 16,6 proc., a w przypadku sześcio- i dwunastoletnich obligacji rodzinnych oprocentowanie w drugim roku sięgnie kolejno 16,85 i 17,1 proc. 

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

    12 kwietnia 2024
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
    czytaj więcej