wtorek, 13 listopada 2018

Newsroom

Inflacja w ryzach wspiera polskie obligacje

Andrzej Czarnecki, Union Investment TFI | 31 stycznia 2018
Czynniki krajowe wspierają polski dług, jednak sytuacja globalna nie sprzyja obligacjom. Rada Polityki Pieniężnej jest w komfortowej sytuacji, może poczekać z podwyżkami stóp do 2019 r.

Krajowym obligacjom pomagają czynniki lokalne. Jednym z nich jest niska podaż skarbowych papierów wartościowych, zaplanowana przez resort finansów na pierwszy kwartał br. Możliwe jednak, że potrzeby finansowe w kolejnych kwartałach będą rosły, co skłaniałoby Ministerstwo Finansów do sprzedaży papierów na aukcjach po niższych cenach i co za tym idzie – wyższych rentownościach.

Drugim czynnikiem wspierającym polski dług jest inflacja, która utrzymuje się w strefie komfortu Rady Polityki Pieniężnej. Możliwe jednak, że latem, ze względu na efekt bazy, odnotujemy jej okresowy wzrost nawet powyżej pułapu 3 proc. Ryzyko stanowi sytuacja na rynku pracy: spadające bezrobocie i wynagrodzenia rosnące w tempie ok. 7 proc. rocznie. Efekt ten jest ograniczany przez mocnego złotego i bardzo słabego dolara, który hamuje ceny surowców energetycznych. Dzięki temu realne jest wstrzymanie się z podwyżkami stóp do 2019 r. Taka perspektywa wspiera polskie obligacje.

Z drugiej strony sytuacja na kluczowych rynkach nie sprzyja obligacjom, co wywiera presję również na naszym rynku. Styczniowa konferencja prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi’ego została odebrana przez rynek „jastrzębio”, wywierając presję na rentowność niemieckich obligacji. Nie ma mowy o podwyżkach stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego w tym roku, ale scenariusz bazowy zakłada zmniejszanie tempa zakupów aktywów, przez co bilans banku może się ustabilizować. Amerykański Fed powoli redukuje swój bilans, stopniowo podnosząc stopy. W 2018 r. możliwe są trzy podwyżki stóp w Stanach Zjednoczonych. W tej sytuacji z polskiej perspektywy preferowane wydają się fundusze pieniężne.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Licencja na małe firmy

  09 listopada 2018
  Odebranie licencji Polskiemu Domowi Maklerskiemu sprawi, że na rynku pojawi się luka – PDM wyspecjalizował się w organizowaniu emisji obligacji o wartości kilku milionów złotych. Chętni może się znajdą, ale z inwestorami to już inna historia.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (październik 2018)

  09 listopada 2018
  W październiku obroty na rynku Catalyst wyniosły 170,79 mln zł, co oznacza wzrost o 12 proc. w porównaniu do września, a także wzrost o 54 proc. w porównaniu do wartości sprzed dwóch miesięcy. Wartość ta jest jednak wciąż o 10 proc. poniżej średniej za ostatnich 12 miesięcy.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: OFE mają mniej obligacji firm

  26 stycznia 2018
  W 2017 r. OFE wycofały z obligacji korporacyjnych blisko 1,1 mld zł wyżej ceniąc papiery BGK i listy zastawne, których dokupiły za ponad 1,6 mld zł.
  czytaj więcej
 • Obligacje na głębokich wodach - prognoza Saxo Bank na I kw. 2018 r.

  24 stycznia 2018
  Rynków obligacji raczej nie czeka powtórka z rozrywki w postaci niskiej zmienności i rentowności odnotowanych w ubiegłym roku, jednak nie oznacza to również, że na horyzoncie pojawi się widmo wyprzedaży. Główne czynniki, które należy obserwować, to inflacja i zdolność banków centralnych do sprawnej normalizacji.
  czytaj więcej

Emisje