poniedziałek, 23 września 2019

Newsroom

Inflacja wyższa od oczekiwań – komentarz Union Investment TFI

Tomasz Pawluć, Union Investment TFI | 16 maja 2019
Wysoki odczyt inflacji i spowodowane nim oczekiwania mogą zmotywować zwolenników podwyżek stóp procentowych w Radzie Polityki Pieniężnej do większej aktywności.

Tomasz Pawluć, Union Investment TFIPolski rynek długu został zaskoczony wyjątkowo wysokim odczytem inflacji na poziomie 2,2 proc. w ujęciu r/r opublikowanym 30 kwietnia. Wartość podana przez GUS przekroczyła nie tylko znacząco medianę przewidywań analityków (wynosiła 1,8 proc.), ale też była wyższa niż najwyższe prognozowane wartości (na poziomie 2,1 proc.). Nie znamy jeszcze szczegółowych przyczyn takiego wzrostu inflacji, gdyż dopiero w przyszłym tygodniu GUS opublikuje szczegółowe dane z podziałem na kategorie. Spodziewamy się, że głównymi przyczynami były czynniki pozabazowe: wzrost cen żywności i paliw. Jednak już teraz rynki mają pewność, że środek celu inflacyjnego, ustalony na poziomie 2,5 proc., zostanie przekroczony, a inflacja pod koniec roku może sięgnąć 3 proc.

Tak wysoki odczyt inflacji i spowodowane nim oczekiwania mogą zmotywować zwolenników podwyżek stóp procentowych w Radzie Polityki Pieniężnej do większej aktywności. Rynek z kolei może zacząć grę na podwyżkę stóp. Szybki odczyt inflacji został opublikowany tuż przed długim weekendem, w czasie którego brakowało na rynku płynności, co spotęgowało efekt wyprzedaży obligacji skarbowych. Na początku bieżącego tygodnia sytuacja się uspokoiła, jednak spread pomiędzy cenami 10 letnich obligacji polskich i niemieckich sięgnął wartości powyżej 300 punktów bazowych Tak wysokie poziomy widziane były ostatnio pod koniec maja 2018 roku. Część uczestników rynku potraktowała tak głęboką przecenę jako okazję do zakupu. Uważam, że większość podmiotów zagranicznych była niedoważona w polskie obligacje skarbowe, co również pomogło rynkowi.

Stosunkowemu uspokojeniu sytuacji na rynku długu pomogło także przenoszenie kapitału z rynków akcji na rynki obligacji. Choć zjawisko to wystąpiło głównie w skali globalnej po sygnałach eskalacji wojny handlowej USA-Chiny, to częściowo skorzystał na nim także polski rynek długu.

Sytuacja polskiego budżetu państwa jest stabilna, 72 proc. potrzeb finansowych już jest pokrytych. 9 maja odbyła się aukcja zamiany obligacji, której wyniki były pozytywne, chociaż skala niezbyt wielka: inwestorzy zgłosili popyt na obligacje o wartości 5,8 mld zł, a sprzedany został dług o wartości 4,2 mld zł.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Chwila oddechu

  20 września 2019
  Raporty półroczne Idea Banku i Getin Noble Banku tym razem nie rozczarowały inwestorów z Catalyst. Trwa stagnacja funduszy obligacji korporacyjnych i hossa obligacji skarbowych.
  czytaj więcej
 • Przeregulowanie dobija domy maklerskie

  17 września 2019
  Jak donosi serwis Mondeynews.pl, polskie domy maklerskie przeżywają trudne chwile. Cytowani eksperci tłumaczą to m.in. zmianami w otoczeniu prawnym. Implementacja wciąż nowych, restrykcyjnych regulacji, zwiększa i tak już niemałe koszty funkcjonowania brokerów.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Wzrost rentowności

  13 września 2019
  Od 3 września (na długo przed ogłoszeniem decyzji ECB) rentowność obligacji skarbowych wyraźnie rośnie, tak na rynkach rozwiniętych, jak i wschodzących. Czwartkowy komunikat nie zmienił tego trendu.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (sierpień 2019)

  10 września 2019
  Obroty w lipcu na rynku Catalyst ukształtowały się na poziomie 239,52 milionów zł, czyli o 35,1 milionów zł więcej niż 12-miesięczna średnia. Były większe o 1 proc. w porównaniu do lipca i aż o 115,7 proc. wyższe w porównaniu z ubiegłorocznym sierpniem.
  czytaj więcej

Emisje