piątek, 18 kwietnia 2025

Newsroom

Inflacja wzrosła w styczniu do 9,2 proc. r/r

msd | 15 lutego 2022
Mimo że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł z 8,6 proc. r/r w grudniu do 9,2 proc. r/r w styczniu, po raz pierwszy od wielu miesięcy okazał się on niższy od oczekiwań rynku.

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja wzrosła w styczniu o 9,2 proc. r/r i była niższa od rynkowego konsensusu, wynoszącego około 9,3-9,4 proc. r/r. Jednak nie brakowało też oczekiwań dwucyfrowego odczyt (ekonomiści PKO BP prognozowali 10,0 proc. r/r).

Jak wyliczyli ekonomiści Banku Pekao, styczniowe dane po raz pierwszy od czerwca ubiegłego roku okazały się niższe od rynkowych prognoz.

„Od tej pory będzie już bardziej z górki, a wzrost cen w lutym wyraźnie spowolni” – przewidują ekonomiści mBanku. Ich koledzy z Banku PKO zapowiadają z kolei, że jeśli w lutym efektywnie zadziała tarcza antyinflacyjna, a złoty będzie się umacniać, to „RPP odetchnie z ulgą”.

Póki co, od początku października Rada podniosła główną stopę procentową z 0,1 do 2,75 proc., a na tym bynajmniej nie koniec. Po ostatnich jastrzębich wypowiedziach prezesa NBP dość powszechne stało się oczekiwanie wzrostu stopy referencyjnej wyraźnie powyżej 4 proc.

Jeśli wstępny styczniowy odczyt CPI na poziomie 9,2 proc. r/r znajdzie odzwierciedlenie w ostatecznych danych, właściciele detalicznych obligacji skarbu państwa będą mieli sobie czego gratulować. I tak na przykład kupowane w marcu rok i dwa lata temu czteroletnie obligacje antyinflacyjne wejdą w nowe okresy odsetkowe z kuponami sięgającym odpowiednio 9,95 i 10,45 proc. w skali roku. W przypadku papierów dziesięcioletnich będzie to zaś 10,2 oraz 10,7 proc.  

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze