niedziela, 15 czerwca 2025

Newsroom

Inflacyjna niespodzianka

msd | 3 stycznia 2025
Według wstępnych szacunków GUS, grudniowy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł o 4,8 proc. r/r wobec oczekiwanych 5,0 proc. r/r.

Co prawda grudniowy wzrost cen o 4,8 proc. r/r okazał się wyższy niż w listopadzie (4,7 proc.), ale nie sięgnął on rynkowego konsensusu na poziomie 5,0 proc. W zgodnej opinii bankowych ekonomistów, to przede wszystkim zasługa niższego niż oczekiwano wzrostu cen żywności.

„Źródłem pozytywnej niespodzianki były ceny żywności, które w ciągu miesiąca wzrosły o 0,2% m/m, podobnie jak przed rokiem i poniżej wzorca sezonowego” – poinformowali ekonomiści PKO BP.

W stosunku do listopada grudniowy wskaźnik CPI wzrósł o 0,2 proc. m/m, na co złożyły się właśnie wzrost cen żywności o 0,2 proc., paliw o 0,3 proc., ale przy płaskich cenach energii (0,0 proc. m/m).

W miniony czwartek NBP opublikował najnowszą ankietę makroekonomiczną, w której ekonomiści i analitycy oczekują średniego poziomu tegorocznej inflacji około 4,4 proc. r/r oraz spadku średniorocznej stopy referencyjnej NBP do 5,4 proc. Przy czym, na koniec roku wynieść ma ona 5,14 proc. przy inflacji na poziomie 3,8 proc., co podpowiada oczekiwania na dwa lub trzy cięcia stóp procentowych w tym roku.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Rynek wiedział, nie powiedział

    13 czerwca 2025
    Od początku tygodnia rentowności obligacji USA spadały, a ich ceny rosły, co jest typowym zachowaniem inwestorów w reakcji na wzrost napięcia geopolitycznego. Ale w piątek, gdy obawy o zaostrzenie konfliktu się zmaterializowały, ceny amerykańskich obligacji spadły.
    czytaj więcej
  • Era Trumpa 2.0: wkraczamy w okres inflacji

    13 czerwca 2025
    W odróżnieniu od wcześniejszych epizodów inflacyjnych, ten ma charakter strukturalny, wynikający nie tylko z decyzji politycznych, ale także z głębszej transformacji gospodarki globalnej. Znajdujemy się w erze inflacji nie z powodu krótkoterminowych wstrząsów, ale dlatego, że sama struktura globalnej produkcji i alokacji kapitału ulega głębokim zmianom – pisze analityk Saxo Banku.
    czytaj więcej
  • Rynek koryguje oczekiwania na obniżki stóp

    11 czerwca 2025
    Od ubiegłotygodniowego posiedzenia RPP notowania kontraktów FRA zdążyły wygumkować jedną obniżkę stóp procentowych w horyzoncie najbliższych dwóch, trzech kwartałów.
    czytaj więcej
  • RPP nie zmieniła wysokości stóp procentowych

    4 czerwca 2025
    Zgodnie z oczekiwaniami, Rada pozostawiła stopy na poziomie ustalonym przed miesiącem, na czele z referencyjną wynoszącą 5,25 proc. rocznie.
    czytaj więcej