wtorek, 02 czerwca 2020

Newsroom

Inwestorzy panicznie szukają płynności

msd | 12 marca 2020
Totalna wyprzedaż, to nie tylko WIG20 spadający w czwartek rano o 10 proc., ale i głęboka przecena notowań obligacji korporacyjnych. Spada wszystko, co daje oznaki płynności.

Notowania trzymiesięcznych papierów Rokity (PCR0620) spadły w czwartek rano o 4 pkt proc. do 95 proc. nominału. 3,5-letni dług Kruka (KRU1123), który już w środę wykazywał oznaki słabości, spadł o 6 pkt proc. do 93 proc. nominału (7,3 proc. rentowności). A na kolejnej serii – KRU0924 – trwa równoważenie przy TKO na poziomie 90,15 proc. 

Przykładów panicznej wyprzedaży korporatów znajdziemy więcej, bo spada też dług Bestu, Echa, czy Ghelamco, czyli generalnie wszystko, co – jak na niewygórowane standardy Catalyst – wykazuje się jakąkolwiek płynnością.

Wielu transakcjom towarzyszą też ponadprzeciętne obroty, jak na ledwie godzinę handlu. Pewnym jest, że stroną sprzedającą są już nie tylko chimeryczni inwestorzy indywidualni, ale także instytucje, być może fundusze poszukujące płynności. Jeszcze w poniedziałek mogliśmy obserwować duże transakcje czteroletnimi papierami KGHM-u po 99 proc. nominału (KGH0624). W czwartek widzimy zaś spadki na kolejnych emisjach, które obejmowały instytucje, by wspomnieć taniejący do nominału dług Cyfrowego Polsatu, LPP, czy Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Taniejące papiery Getin Noble Banku to już w zasadzie oczywistość. Tymczasem poniżej nominału rozgościł się też podporządkowany dług Alior Banku (ALR0524 i ALR1025) oraz Banku Pocztowego (BPO0626). Poniżej wartości nominalnej zaczęto wyceniać też kilkunastomiesięczne senioralne obligacje PKO Banku Hipotecznego (PHO0721 i PHO0821).

W tych trudnych okolicznościach publiczne oferty przyszło prowadzić takim spółkom, jak Cavatina, Ghelamco, Marvipol, SAF oraz Vivid Games. Dodatkowo w czwartek powinny też zostać ogłoszone szczegóły emisji Kruka.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje