piątek, 18 czerwca 2021

Newsroom

KNF: inwestorzy nie posiadają dostatecznej wiedzy o sytuacji GetBacku

msd | 17 kwietnia 2018
Powodem zawieszenia akcji i obligacji windykatora ma być dezinformacja, powstała, gdy PKO BP i Polski Fundusz Rozwoju stanowczo zdementowały stanowisko GetBacku co do prowadzonych negocjacji o udzielenie finansowania.

W poniedziałek rano windykator poinformował o negocjacjach z PKO BP i PFR w sprawie finansowania kredytowo-inwestycyjnego do 250 mln zł. Informację tę obje instytucje szybko jednak zdementowały. PFR zobowiązał się także poinformować KNF o „potencjalnym ryzyku manipulacji kursem akcji GetBack”.

Chwilę po otwarciu poniedziałkowej sesji obrót akcjami GetBacku zawieszono, zaś do zawieszenia obrotu wszystkimi 27 seriami obligacji doszło kilka godzin później. Tuż przed wstrzymaniem obrotu najpłynniejsze papiery GBK0520 wyceniane były tylko nieznacznie powyżej jednej trzeciej nominału.

Na skutek publikacji komunikatu o rzekomych negocjacjach, rada nadzorcza odwołała Konrada Kąkolewskiego, prezesa spółki. KNF natomiast wstrzymała obrót wszystkimi instrumentami GetBacku, tym razem nie do końca sesji, a już bezterminowo.

Wyjaśniając zawieszenie obrotu akcjami i obligacjami spółki, KNF zwraca uwagę, że informacja o rzekomych negocjacjach może „przyczynić się do szkodliwej dla rynku dezinformacji, a także może wprowadzać w błąd uczestników rynku co do rzeczywistej sytuacji spółki”.

(…) Inwestorzy dokonujący transakcji, których przedmiotem są instrumenty finansowe wyemitowane przez spółkę, do czasu wyjaśnienia wskazanych rozbieżności nie posiadają dostatecznej wiedzy na temat rzeczywistej sytuacji emitenta, w oparciu o które mogliby podejmować racjonalne decyzje inwestycyjne – podała KNF.

Komisja zobowiązała się także do podjęcia „wszystkich niezbędnych kroków”, aby wyjaśnić całą sytuację oraz jak najszybciej wznowić obrót akcjami i obligacjami GetBacku.

Więcej wiadomości o GetBack S.A. (w restrukturyzacji)

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje