piątek, 22 października 2021

Newsroom

Kruk ściągnął od dłużników 550 mln zł w III kw.

msd | 08 października 2021
Po trzech kwartałach tego roku windykacyjna grupa notowała prawie 1,62 mld zł wpłat wobec 1,35 mld zł przed rokiem. Nakłady na wierzytelności rosły natomiast ponad ośmiokrotnie, do 933 mln zł.

Kruk otrzymał w III kwartale 550 mln zł wpłat od dłużników, co było jego drugim najlepszym wynikiem w historii. Kwartał wcześniej windykator otrzymał bowiem 554 mln zł (452 mln zł przed rokiem). 

- Miniony kwartał jest kolejnym z rzędu okresem ze świetnymi spłatami i na dzisiaj, pomimo kolejnej fali pandemii, nie widzimy sygnałów, aby ten  trend w spłatach się zmieniał. Na każdym z rynków, również w krajach śródziemnomorskich z sezonowym sierpniem, osiągnęliśmy lepsze wyniki niż w 3 kwartale 2020 roku. Jestem z tego efektu bardzo zadowolony – powiedział Piotr Krupa, prezes Kruka, cytowany w komunikacie.

Łącznie po trzech kwartałach tego roku osiągnięte przez Kruka spłaty rosły o 20 proc. r/r do 1,615 mld zł. 

Znacznie szybciej rosną inwestycje, które po dziewięciu miesiącach sięgały 933 mln zł wobec 113 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. W samym tylko III kwartale windykator kupił wierzytelności za 289 mln zł wobec 484 mln zł kwartał wcześniej i 33 mln zł przed rokiem, gdy rynek obrotu długami zamarł z powodu pandemii.

– Dzięki inwestycjom z trzeciego kwartału powiększyliśmy nasze portfele wierzytelności głównie bankowych, ale również wierzytelności pozabankowych, na wszystkich rynkach naszej operacyjnej aktywności. Inwestycje po trzech kwartałach tego roku w wysokości 933 mln zł już są ponad dwukrotnie większe od inwestycji z całego zeszłego roku, a przed nami jeszcze najbardziej intensywny ostatni kwartał.  Wysokość już zrealizowanych nakładów potwierdza naszą skuteczność w przetargach na podstawie zarówno naszych możliwości wycenowych, dostępu do finansowania, jak i operacyjnej efektywności (…) – powiedział Piotr Krupa.

Jak wynika z naszych obliczeń, za kupowane w III kwartale wierzytelności Kruk płacił średnio 19,2 proc. nominału, co było jedną z najwyższych cen w ostatnich latach. Nie przesądza to jednak o przyszłej rentowności nabytych pakietów, gdyż przedstawiciele wielu spółek windykacyjnych dość zgodnie przyznają, że ostatnimi czasy na rynek trafiają droższe paczki wierzytelności, ale i znacznie wyższej jakości.

Pełne sprawozdanie finansowe za III kwartał grupa Kruk opublikuje 3 listopada.

Na Catalyst notowanych jest 18 serii długu Kruka, w tym dwie w euro. Najdłuższe detaliczne papiery spółki – stałokuponowe KRU0626 i KRU0726 – sprzedający wyceniają kolejno z 4,08 i 4,0 proc. rentowności brutto.

Więcej wiadomości o Kruk S.A.

 • UKNF kręci bat na windykatorów bez własnego TFI

  12 października 2021
  Urząd Komisji Nadzoru Finansowego chce ograniczenia katalogu podmiotów, które mogą zarządzać portfelami funduszy inwestycyjnych. Wejście w życie proponowanych zmian uderzyłoby przede wszystkim w windykatorów, którzy nie posiadają własnego towarzystwa funduszy inwestycyjnych.
  czytaj więcej
 • Kruk zwiększył wartość dostępnego finansowania bankowego

  24 września 2021
  Windykator zawarł z bankami aneks zwiększający wartość dostępnego kredytu z 235 do 273 mln euro, a także wydłużający dostępność finansowania o 12 miesięcy.
  czytaj więcej
 • Kruk postawi na finansowanie bankowe

  09 września 2021
  Po zainwestowaniu 644 mln zł w sześć miesięcy, całoroczny cel nakładów na poziomie 1 mld zł windykator uznaje już za niewystarczająco ambitny. Stosunkowo niskie zadłużenie ma rosnąć, ale priorytetem Kruka będzie raczej finansowanie w bankach. Publiczne emisje obligacji są na razie mało prawdopodobne.
  czytaj więcej
 • KNF zatwierdziła prospekt Kruka

  06 września 2021
  Na podstawie dokumentu lider rynku wierzytelności w Polsce może oferować publiczne emisje obligacji o wartości do 700 mln zł.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst