niedziela, 24 listopada 2024

Newsroom

Listopadowa inflacja pozytywnie zaskoczyła

msd | 30 listopada 2022
Roczna dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych spadła z 17,9 proc. r/r w październiku do 17,4 proc. r/r w listopadzie, wynika ze wstępnego odczytu GUS.

Po raz pierwszy od dawna wstępny szacunek inflacji znalazł się znacząco poniżej oczekiwań ekonomistów, ustalonych średnio na 17,9-18,0 proc. Ponadto, był to pierwszy spadek rocznej dynamiki cen od lutego, gdy wprowadzono tzw. tarczę antyinflacyjną 2.0 (wcześniej po raz ostatni inflacja zanotowała spadek w połowie 2021 r.).

W ujęciu miesięcznym inflacja zanotowała wzrost o 0,7 proc. wobec 1,8 proc. m/m w październiku, wynika także z szybkiego szacunku GUS. Spadek notowały nośniki energii i paliwa (kolejno -0,1 proc. m/m i 1,2 proc. m/m), ale nada drożała żywność (+1,6 proc. m/m).

Według opublikowanych po środowym odczycie GUS przewidywań ekonomistów Banku Pekao, stopy procentowe NBP już nie wzrosną. 

Jak jednak zwracają ekonomiści z ING Banku, nadal w trendzie rosnącym pozostaje inflacja bazowa. W listopadzie zanotowała ona wzrost o około 11,3 proc. r/r wobec 11,0 proc. r/r w październiku.

W środę GUS poinformował także o wstępnych szacunkach produktu krajowego brutto. Według nich, dynamika PKB spowolniła do 3,6 proc. r/r w III kwartale wobec 5,8 proc. r/r w II kwartale, a szczególnie mocno zmalał wkład konsumpcji prywatnej.

Rentowności dwu-, pięcio- i dziesięcioletnich papierów skarbowych spadają w środę o 17-20 pb., kolejno do 6,87 proc., 6,81 proc., a także 6,57 proc. Stawki kontraktów terminowych na WIBOR w kolejnych miesiącach nadal znajdują się zaś wyraźnie poniżej obecnych wartości tej stopy.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze