piątek, 26 kwietnia 2024

Newsroom

Listopadowa inflacja pozytywnie zaskoczyła

msd | 30 listopada 2022
Roczna dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych spadła z 17,9 proc. r/r w październiku do 17,4 proc. r/r w listopadzie, wynika ze wstępnego odczytu GUS.

Po raz pierwszy od dawna wstępny szacunek inflacji znalazł się znacząco poniżej oczekiwań ekonomistów, ustalonych średnio na 17,9-18,0 proc. Ponadto, był to pierwszy spadek rocznej dynamiki cen od lutego, gdy wprowadzono tzw. tarczę antyinflacyjną 2.0 (wcześniej po raz ostatni inflacja zanotowała spadek w połowie 2021 r.).

W ujęciu miesięcznym inflacja zanotowała wzrost o 0,7 proc. wobec 1,8 proc. m/m w październiku, wynika także z szybkiego szacunku GUS. Spadek notowały nośniki energii i paliwa (kolejno -0,1 proc. m/m i 1,2 proc. m/m), ale nada drożała żywność (+1,6 proc. m/m).

Według opublikowanych po środowym odczycie GUS przewidywań ekonomistów Banku Pekao, stopy procentowe NBP już nie wzrosną. 

Jak jednak zwracają ekonomiści z ING Banku, nadal w trendzie rosnącym pozostaje inflacja bazowa. W listopadzie zanotowała ona wzrost o około 11,3 proc. r/r wobec 11,0 proc. r/r w październiku.

W środę GUS poinformował także o wstępnych szacunkach produktu krajowego brutto. Według nich, dynamika PKB spowolniła do 3,6 proc. r/r w III kwartale wobec 5,8 proc. r/r w II kwartale, a szczególnie mocno zmalał wkład konsumpcji prywatnej.

Rentowności dwu-, pięcio- i dziesięcioletnich papierów skarbowych spadają w środę o 17-20 pb., kolejno do 6,87 proc., 6,81 proc., a także 6,57 proc. Stawki kontraktów terminowych na WIBOR w kolejnych miesiącach nadal znajdują się zaś wyraźnie poniżej obecnych wartości tej stopy.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Start nowego sezonu

    26 kwietnia 2024
    Po ofercie Marvipolu zapisy uruchomiło Echo Investment, które tym razem zdecydowało się na nieznaczne obniżenie oferowanej marży. Niemal równolegle prowadzone są zapisy MCI Management. Sezon emisji rozkręcił się na dobre i przy dobrym wietrze potrwa przynajmniej do końca roku.
    czytaj więcej
  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej