czwartek, 21 listopada 2024

Newsroom

MF nie zmienia oferty obligacji oszczędnościowych

msd | 24 września 2024
Tym razem resort finansów powstrzymał się od kolejnych niekorzystnych dla inwestorów zmian – w październiku będzie oferował obligacje detaliczne na tych samych warunkach, co we wrześniu.

Oferowane w październiku roczne i dwuletnie obligacje nadal zaczynać będą od 5,75 proc. i 5,90 proc. w skali roku dla pierwszego jednomiesięcznego okresu odsetkowego, a później ich oprocentowanie uzależnione będzie od stopy referencyjnej NBP. Przy czym, w przypadku papierów dwuletnich ponownie doliczane będzie jeszcze 0,15 pkt proc. marży. W przypadku stałokuponowych trzylatek wysokość odsetek utrzymano z kolei na poziomie 5,95 proc. rocznie.

Bez zmian pozostało także wyjściowe oprocentowanie, jak i marże dla wszystkich obligacji indeksowanych wskaźnikiem inflacji. Cztero- i dziesięciolatki zaczną więc od 6,3 i 6,55 proc. w pierwszym roku, by później płacić odpowiednio 1,5 oraz 2,0 pkt proc. ponad ogłaszany przez GUS wskaźnik inflacji. Z kolei działające na analogicznych zasadach sześcio- i 12-letnie papiery rodzinne dadzą najpierw 6,5 i 6,8 proc. rocznie, a w następnych latach będzie to kolejno 2,0 i 2,5 pkt proc. ponad inflację.

Obok utrzymania oprocentowania na niezmienionym poziomie, MF zamierza pozostać przy podniesionych we wrześniu cenach przedterminowego wykupu. Umarzanie świeżo kupowanych papierów pozostanie więc mniej opłacalne niż miało to miejsce przed wrześniem tego roku (np. cena za wcześniejsze zakończenie inwestycji w antyinflacyjne czterolatki to 2,0 proc. nominału, zamiast wcześniejszych 0,7 proc.).

Według naszych obliczeń na podstawie danych KDPW, do poniedziałku włącznie w depozycie zarejestrowano 4,2 mld zł sprzedanych obligacji z wrześniowej oferty. To więc wynik o ponad jedną trzecią słabszy niż w analogicznym okresie sierpnia, który charakteryzował się jednak tym, że sprzedaż mocno przyspieszyła w ostatnich dniach miesiąca (część inwestorów zdecydowała się na wcześniejsze lub dodatkowe zakupy, gdy MF ogłosiło pogorszenie oferty na wrzesień, tak co do oprocentowania, jak i wyższych opłat za przedterminowe umorzenie, czy w końcu i wycofania promocyjnych warunków zamiany).

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje