czwartek, 25 kwietnia 2024

Newsroom

MF podniesie oprocentowanie obligacji oszczędnościowych w lipcu

msd | 24 czerwca 2022
Oprocentowanie rocznych i dwuletnich papierów detalicznych wzrośnie od lipca o 0,75 pkt proc., a w przypadku obligacji z terminami spłaty od trzech lat wzwyż kupony za pierwszy okres odsetkowy zostaną podniesione o 0,5 pkt proc.

Wzrost oprocentowania 12- i 24-miesięcznych papierów jest bezpośrednim skutkiem ostatniej decyzji RPP o podniesieniu stopy referencyjnej z 5,25 do 6 proc. Oferowane w lipcu roczne obligacje ROR0723 oprocentowane więc będą w pierwszy miesięcznym okresie odsetkowym na 6 proc. w skali roku, a w przypadku dwuletniej serii DOR0724 będzie to 6,25 proc. Wysokość oprocentowania tej ostatniej jest bowiem równa głównej stopie NBP powiększonej dodatkowo o 0,25 pkt proc. marży.

Obok podniesienia kuponów na nowych 12- i 24-miesięcznych obligacjach, co wprost wynika z ich konstrukcji, resort finansów zapowiedział też zwyżkę oprocentowania dłuższych serii. W każdym przypadku będzie to o 0,5 pkt proc. więcej dla pierwszego okresu odsetkowego. I tak, trzyletnia seria TOZ0725 da zarobić 6 proc. rocznie w pierwszym sześciomiesięcznym okresie odsetkowym (później kupon będzie równy stawce WIBOR 6M). W przypadku cztero- i dziesięcioletnich obligacji COI0726 oraz EDO0732 będzie to kolejno 6 i 6,25 proc. w pierwszym roku. Później ich oprocentowanie będzie sumą wskaźnika inflacji i odpowiednio 1,0 lub 1,25 pkt proc. marży. Analogiczna zmiana dotyczy też sześcio- i dwunastoletnich obligacji rodzinnych (najpierw 6,2 i 6,5 proc., a później CPI plus 1,5 lub 1,75 pkt proc. marży).

Jako jedyne, bez zmian pozostanie natomiast oprocentowanie papierów trzymiesięcznych OTS1022, które nadal będą płacić 3 proc. w skali roku.

Jak podawaliśmy wcześniej, w czerwcu sprzedaż detalicznych obligacji skarbu państwa istotnie przekroczyła już 12 mld zł, bijąc wszelkie dotychczasowe rekordy i dając sygnał, że to inwestorzy indywidualni mogą w kolejnych miesiącach częściowo przejąć ciężar finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje