czwartek, 29 lutego 2024

Newsroom

MF sprzedało 2,2 mld zł obligacji oszczędnościowych w lutym

msd | 14 marca 2023
Lutowy popyt na detaliczne papiery skarbu państwa wyniósł 2,2 mld zł, wynika z informacji podanych przez resort finansów, które potwierdzają to, o czym Obligacje.pl informowały na początku miesiąca.

Sprzedaż obligacji oszczędnościowych nie odbiegała w lutym istotnie od poziomów z trzech wcześniejszych miesięcy, gdy oscylowała w okolicach 2,0-2,5 mld zł. Po rekordach z zeszłorocznych wakacji, gdy w trzy miesiące MF sprzedało łącznie 30,5 mld zł detalicznego długu, nie ma więc już ani śladu i nic na razie nie wskazuje, by miało się to zmienić. Marcowa oferta resortu finansów wygląda bowiem identycznie, jak w pięciu poprzednich miesiącach.

W lutym niezmiennie największym zainteresowaniem cieszyły się antyinflacyjne czterolatki, na które popyt wyniósł 1,2 mld zł (i tyle też podawaliśmy 3 marca). Na kolejnych miejscach znalazły się papiery dziesięcioletnie (403 mln zł), oraz 12-miesięczne (293 mln zł), których oprocentowanie zależy od stopy referencyjnej NBP. Dalej znalazły się trzylatki oprocentowane na stałe 6,85 proc. rocznie (130 mln zł), a także obligacje trzymiesięczne (82 mln zł), za które MF płaci symboliczne 3,0 proc. w skali roku. Mimo tego, cieszyły się one większym wzięciem niż dwuletnie papiery o oprocentowaniu uzależnionym od stopy referencyjnej (55 mln zł). Na sześcio- i 12-letnie obligacje zarezerwowane wyłącznie dla uczestników programu 500+ inwestorzy przeznaczyli zaś w sumie 36 mln zł.

Według naszych obliczeń, do 13 marca włącznie w KDPW zarejestrowano 946 mln zł obligacji detalicznych z bieżącej oferty, co jest wartością bardzo podobną, jak w analogicznym okresie poprzedniego miesiąca (-2 proc. m/m).

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje