środa, 27 września 2023

Newsroom

MF zwiększa ofertę obligacji antyinflacyjnych

msd | 18 lipca 2022
Resort finansów zdecydował o zwiększeniu lipcowej oferty czteroletnich obligacji oszczędnościowych COI0726 z 4 do 7 mld zł.

Podobnie jak w czerwcu, zgłaszany przez inwestorów popyt ponownie zaskoczył Ministerstwo Finansów, co wymagało publikacji aneksu do listu emisyjnego, w którym wartość lipcowej oferty antyinflacyjnych czterolatek została zwiększona o 3 mld zł.

Jak wynika z naszych obliczeń, do 15 lipca włącznie w KDPW zarejestrowano ponad 6,8 mld zł obligacji oszczędnościowych, w tym 3 mld zł czteroletniej serii COI0726 i kolejne 2,3 mld zł 12-miesięcznych papierów ROR0723.

Na razie lipcowy popyt (mierząc rejestracją obligacji w Depozycie) jest więc o 22 proc. niższy niż w absolutnie rekordowym czerwcu, gdy inwestorzy kupili prawie 14,1 mld zł papierów detalicznych, na co złożyło się przede wszystkim prawie 5,7 mld zł obligacji 12-miesięcznych i ponad 4,8 mld zł czterolatek.

Oferowane w lipcu obligacje czteroletnie oprocentowane są w pierwszym roku na 6 proc., a w kolejnych latach ich kupony będą ustalane w oparciu o wskaźnik inflacji powiększony o 1 pkt proc. marży. Natomiast oprocentowanie niewiele mniej popularnych papierów 12-miesięcznych wynosi 6 proc. rocznie, ale w kolejnym miesięcznym okresie odsetkowym wzrośnie ono do 6,5 proc., ponieważ z założenia ma podążać za główną stopą NBP.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje