niedziela, 14 kwietnia 2024

Newsroom

Obfity początek roku na rynku detalicznych korporatów

Michał Sadrak | 23 stycznia 2024
W najbliższą środę inwestorzy indywidualni ponownie będą mogli wybierać spośród aż pięciu publicznych ofert obligacji przedsiębiorstw.

Pomimo trwających ferii, GPM Vindexus dopiero co uplasował wartą 21,8 mln zł publiczną ofertę obligacji z ponad 70-proc. redukcją zapisów. Wciąż prowadzone są też cztery kolejne emisje detalicznych korporatów o łącznej wartości 214 mln zł, do których w środę dołączy jeszcze jedna oferta na 60 mln zł. Na rynek wyjdzie bowiem Ronson ze swoją pierwszą adresowaną do inwestorów indywidualnych emisją na podstawie prospektu zatwierdzonego przez KNF.

W debiutanckiej ofercie deweloper zaproponuje 3,5-letni niezabezpieczony dług z 3,85 pkt proc. marży ponad WIBOR 6M, co będzie drugim najniższym kuponem na rynku detalicznym od półtora roku (w międzyczasie mniej oferował tylko PCC Rokita). Natomiast gdy w środę startować będą zapisy na obligacje Ronsona, końca dobiegać będzie emisja PragmaGO, a dzień później na finiszu znajdzie się też oferta Ghelamco Invest. Pierwsza ze spółek proponuje trzyletnie niezabezpieczone papiery z 5,15 pkt proc. marży ponad WIBOR 3M. Druga ma z kolei do zaoferowania czteroletni zabezpieczony poręczeniem dług z 5,0 pkt proc. marży powyżej sześciomiesięcznego WIBOR-u. Ubiega się przy tym o 125 mln zł, co jest największą prospektową emisją obligacji przedsiębiorstw od 2018 r.

Dostępne na rynku publiczne emisje obligacji korporacyjnych

Jeszcze przez tydzień, do 30 stycznia, trwać będzie natomiast przyjmowanie zapisów na obligacje Kredyt Inkaso i Kruka. Obie spółki sięgnęły po warunki sprawdzone w poprzednich ofertach. Kredyt Inkaso chce więc uplasować czteroletnie złotowe obligacje z 5,5 pkt proc. marży ponad WIBOR 3M, a Kruk proponuje pięcioletnie papiery w euro, za które zobowiązuje się płacić EURIBOR 3M plus 4,0 pkt proc. Tym razem spółka od razu ubiega się jednak o 10 mln euro, po tym, jak w grudniu zamknęła dwie emisje po 5 mln euro, notując kolejno 71 i 65 proc. redukcji zapisów.

O ile dla Ronsona najbliższe dni będą debiutem na rynku detalicznych korporatów, to Ghelamco i Kredyt Inkaso przyjdzie się pożegnać z inwestorami indywidualnymi co najmniej na jakiś czas. Pierwsza ze spółek wartą 125 mln zł emisją zamyka program do 250 mln zł, drugiej zaś w lutym wygasa prospekt emisyjny. Niemniej, Kredyt Inkaso zamierza wrócić na rynek – w grudniu spółka zapowiedziała prace nad kolejnym prospektem i przyjęła program publicznych emisji do 120 mln zł.

W ostatnich dniach na przedterminowe zamknięcie programu publicznych emisji zdecydowała się natomiast Cavatina Holding. Z drugiej strony, detaliczne korporaty na podstawie prospektu – poza wcześniej wymienionymi spółkami – wciąż oferować mogą Dekpol, Echo Investment, PCC Exol, PCC Rokita, czy Victoria Dom. A prace nad nowymi prospektami trwają przynajmniej w Beście, Marvipolu, oraz Olivii Fin.

W ubiegłym roku przedsiębiorstwa przeprowadziły 33 publiczne emisje obligacji na podstawie prospektów. W wartych 1,24 mld zł ofertach zgromadziły one 1,94 mld zł popytu. Aczkolwiek, w samym I kwartale zamknięto tylko trzy emisje, po jednej w styczniu, lutym i marcu.

Więcej wiadomości kategorii Emisje