piątek, 26 kwietnia 2024

Newsroom

Obligacje ciągle w cenie - komentarz Union Investment TFI

Tomasz Pawluć, Union Investment TFI | 27 marca 2018
Wycena polskich funduszy obligacji jest dość bezpieczna. Dane z polskiej gospodarki są bardzo dobre, minister rozwoju sugeruje, że wzrost PKB w pierwszym kwartale tego roku może pozytywnie zaskoczyć.

Tomasz Pawluć, Union Investment TFIWydarzeniem ubiegłego tygodnia na rynku obligacji była decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej, dotycząca stóp procentowych. Spodziewano się ich podwyżki do poziomu 1,75 proc. Jednak to komunikat FED po posiedzeniu był oczekiwany najbardziej, miał dać odpowiedź czy w tym roku stopy pójdą w górę łącznie trzy lub cztery razy. Słowa nowego szefa FED sugerują, że spodziewać się trzeba w tym roku jeszcze dwóch podwyżek stóp. Jednak czy na pewno?

W komitecie (FOMC) jest łącznie 12 osób podejmujących decyzję i siedem pozostałych członków biorących udział w dyskusji, ale bez prawa głosu (ostatni protokół zawierał 15 prognoz, ze względu na dwa nieobsadzone stanowiska). Z uwagi na rotacyjny skład komitetu warto przyjrzeć się również opiniom niegłosujących członków. Tu stanowiska wyrażone za pomocą tzw. kropek, są mocno rozbieżne i – co ważne – anonimowe. Najwyższa prognoza stóp procentowych na ten rok przekracza 2,5 proc., a to oznaczałoby cztery podwyżki w 2018 roku. Mediana prognoz co prawda wskazuje na jeszcze dwie podwyżki w 2018 roku, natomiast jest wskazana przewagą jednego głosu. Dla przyszłego roku oczekiwania członków komitetu zawierają się w przedziale od obecnego poziomu do prawie 4 proc. Każdy wiarygodny sygnał o możliwej kolejnej podwyżce stóp procentowych ponad poziom 2,25 proc. będzie uderzał w wycenę obligacji, nie tylko amerykańskich. Przecenę obligacji mógłby wywołać również niespodziewany wzrost inflacji, mocne dane z amerykańskiego rynku pracy, czy większy od spodziewanego wzrost wynagrodzeń. Innymi słowy, potrzeba tylko bodźca aby rynek zaczął wyceniać jeszcze trzy podwyżki stóp w USA w tym roku. Tymczasem popyt na obligacje jest bardzo duży, co nie pozwala rosnąć rentownościom. Niewiele jednak trzeba by sentyment inwestorów się odwrócił.

Wycena polskich funduszy obligacji jest dość bezpieczna. Dane z polskiej gospodarki są bardzo dobre, minister rozwoju sugeruje, że wzrost PKB w pierwszym kwartale tego roku może pozytywnie zaskoczyć. Jednocześnie niemal na pewno nie dojdzie do podwyżki stóp procentowych w tym roku. Podnoszenie stóp w cyklu wyborczym nie opłaca się politycznie, ze względu na zwiększenie obciążenia zadłużonych gospodarstw domowych.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

    12 kwietnia 2024
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
    czytaj więcej