poniedziałek, 16 lipca 2018

Newsroom

Obligacje ciągle w cenie - komentarz Union Investment TFI

Tomasz Pawluć, Union Investment TFI | 27 marca 2018
Wycena polskich funduszy obligacji jest dość bezpieczna. Dane z polskiej gospodarki są bardzo dobre, minister rozwoju sugeruje, że wzrost PKB w pierwszym kwartale tego roku może pozytywnie zaskoczyć.

Tomasz Pawluć, Union Investment TFIWydarzeniem ubiegłego tygodnia na rynku obligacji była decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej, dotycząca stóp procentowych. Spodziewano się ich podwyżki do poziomu 1,75 proc. Jednak to komunikat FED po posiedzeniu był oczekiwany najbardziej, miał dać odpowiedź czy w tym roku stopy pójdą w górę łącznie trzy lub cztery razy. Słowa nowego szefa FED sugerują, że spodziewać się trzeba w tym roku jeszcze dwóch podwyżek stóp. Jednak czy na pewno?

W komitecie (FOMC) jest łącznie 12 osób podejmujących decyzję i siedem pozostałych członków biorących udział w dyskusji, ale bez prawa głosu (ostatni protokół zawierał 15 prognoz, ze względu na dwa nieobsadzone stanowiska). Z uwagi na rotacyjny skład komitetu warto przyjrzeć się również opiniom niegłosujących członków. Tu stanowiska wyrażone za pomocą tzw. kropek, są mocno rozbieżne i – co ważne – anonimowe. Najwyższa prognoza stóp procentowych na ten rok przekracza 2,5 proc., a to oznaczałoby cztery podwyżki w 2018 roku. Mediana prognoz co prawda wskazuje na jeszcze dwie podwyżki w 2018 roku, natomiast jest wskazana przewagą jednego głosu. Dla przyszłego roku oczekiwania członków komitetu zawierają się w przedziale od obecnego poziomu do prawie 4 proc. Każdy wiarygodny sygnał o możliwej kolejnej podwyżce stóp procentowych ponad poziom 2,25 proc. będzie uderzał w wycenę obligacji, nie tylko amerykańskich. Przecenę obligacji mógłby wywołać również niespodziewany wzrost inflacji, mocne dane z amerykańskiego rynku pracy, czy większy od spodziewanego wzrost wynagrodzeń. Innymi słowy, potrzeba tylko bodźca aby rynek zaczął wyceniać jeszcze trzy podwyżki stóp w USA w tym roku. Tymczasem popyt na obligacje jest bardzo duży, co nie pozwala rosnąć rentownościom. Niewiele jednak trzeba by sentyment inwestorów się odwrócił.

Wycena polskich funduszy obligacji jest dość bezpieczna. Dane z polskiej gospodarki są bardzo dobre, minister rozwoju sugeruje, że wzrost PKB w pierwszym kwartale tego roku może pozytywnie zaskoczyć. Jednocześnie niemal na pewno nie dojdzie do podwyżki stóp procentowych w tym roku. Podnoszenie stóp w cyklu wyborczym nie opłaca się politycznie, ze względu na zwiększenie obciążenia zadłużonych gospodarstw domowych.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Obligacje i dlaczego nudzi nas Brexit - komentarz Saxo Banku

  16 lipca 2018
  Mimo iż wszyscy politycy starają się zapewnić, że wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej będzie miało spokojny przebieg, czytając kolejne doniesienia medialne na temat Brexitu nie da się nie dostrzec podobieństwa tej sytuacji do opery mydlanej. Powiedzmy sobie szczerze: mimo iż jest to interesujące wydarzenie, dla inwestorów informacje na temat Brexitu stają się nudne.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Echa Getbacku

  13 lipca 2018
  Papiery dłużne Murapolu odrobiły część ostatnich spadków, ale to wciąż afera GetBacku determinuje słabe nastroje na rynku korporatów. Fundusze inwestujące w obligacje firm notują odpływy, więc nowych emisji jak na lekarstwo, a marże kredytowe rosną. Nie obejdzie się też bez kolejnych zmian w prawie, szczęśliwie tym razem konsultowanych z uczestnikami rynku.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Ile powinni płacić emitenci?

  23 marca 2018
  Detaliczne obligacje skarbowe podbierają inwestorów z rynku papierów korporacyjnych. To zasługa m.in. inflacji i coraz lepszej ochrony przed jej skutkami ze strony papierów skarbowych.
  czytaj więcej
 • Tygodniowy przegląd rynku obligacji: Dlaczego warto zwrócić uwagę na banki?

  22 marca 2018
  Obecnie banki funkcjonują inaczej niż przed kryzysem finansowym. System finansowy jest znacznie solidniejszy, a zasady bardziej surowe. Kredyty bankowe są płynniejsze niż inne obligacje korporacyjne.
  czytaj więcej

Emisje