wtorek, 1 lipca 2025

Newsroom

Obligacje skarbowe mocno zyskują

msd | 9 stycznia 2023
Rentowności papierów skarbowych spadają w poniedziałek o 20-30 pb., wskutek czego cała krzywa dochodowości znalazła się poniżej 6 proc.

Notowania polskiego długu rosną siódmą sesję z rzędu, stąd jego rentowności znalazły się w poniedziałek na najniższych poziomach od wielu miesięcy. Dochodowość dwulatek spada o 25 pb. do 5,85 proc., gdzie po raz ostatni znajdowała się na przełomie marca i kwietnia ubiegłego roku. Rentowność papierów pięcioletnich maleje o 28 pb. do 5,7 proc. i znajduje się w okolicach sierpniowego dołka. Podobnie sprawa wygląda z dziesięciolatkami, których rentowność kurczy się w poniedziałek o 30 pb. do 5,84 proc., mimo że na rynkach bazowych obligacje tanieją (rentowności rosną). 

Tylko w ciągu ostatniego tygodnia krajowy dług nadrobił 85-105 pb. w rentownościach, a od październikowego szczytu dzieli go już mocno ponad 300 pb. Wyraźnie spadają też stawki na rynku terminowym – pięcioletni IRS wynosi ok. 5,1 proc., cofając się do poziomu z marca ubiegło roku.

„Rynek coraz mniej wierzy w kolejne podwyżki stóp NBP, a coraz mocniej wycenia pierwsze obniżki stóp w Polsce przed końcem 2023. Pomaga zaskakująco silny spadek krajowej inflacji CPI pod koniec 2022, ale jeszcze bardziej sprzyjające otoczenie globalne” – napisał Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

W minionym tygodniu GUS opublikował wstępny odczyt inflacji za grudzień z wynikiem 16,6 proc. r/r przy konsensusie na poziomie ok. 17,3 proc. r/r. To zaś przemawiać miałoby za stabilizacją stóp procentowych, mimo że jeszcze w styczniu i lutym spodziewane są ponowne wzrosty CPI (efekt cenników i niskiej bazy z powodu tarcz anfyinflacyjnych). Od marca wskaźnik ten powrócić miałby jednak do spadków. I gdyby proces dezinflacji przybrał wyraźny trend, RPP chciałaby zacząć obniżać stopy, wynika z zeszłotygodniowej wypowiedzi Adama Glapińskiego, prezesa NBP. Póki co, nie zdecydował się on jednak na ogłoszenie końca cyklu zacieśniania polityki pieniężnej.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Czerwcowa inflacja lekko powyżej oczekiwań

    30 czerwca 2025
    Według szybkiego szacunku GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły w czerwcu o 4,1 proc. r/r przy rynkowym konsensusie na poziomie 4,0 proc. r/r.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Amerykańskie umocnienie

    27 czerwca 2025
    Mimo wzrostu deficytu budżetowego USA i spadku globalnej awersji do ryzyka za sprawą przerwania konfliktu Izrael-Iran, rentowność amerykańskich obligacji spadła do poziomów najniższych od dwóch miesięcy przy równolegle pikującym dolarze.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Drobnych brak

    20 czerwca 2025
    Na przestrzeni dwóch lat średnia wartość obligacji oferowanych inwestorom w szeroko dostępnych emisjach publicznych przeprowadzanych na podstawie prospektów emisyjnych wzrosła prawie dwuipółkrotnie, z 33 mln zł do 78 mln zł.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Rynek wiedział, nie powiedział

    13 czerwca 2025
    Od początku tygodnia rentowności obligacji USA spadały, a ich ceny rosły, co jest typowym zachowaniem inwestorów w reakcji na wzrost napięcia geopolitycznego. Ale w piątek, gdy obawy o zaostrzenie konfliktu się zmaterializowały, ceny amerykańskich obligacji spadły.
    czytaj więcej