piątek, 27 stycznia 2023

Newsroom

Obligacje skarbowe mocno zyskują

msd | 09 stycznia 2023
Rentowności papierów skarbowych spadają w poniedziałek o 20-30 pb., wskutek czego cała krzywa dochodowości znalazła się poniżej 6 proc.

Notowania polskiego długu rosną siódmą sesję z rzędu, stąd jego rentowności znalazły się w poniedziałek na najniższych poziomach od wielu miesięcy. Dochodowość dwulatek spada o 25 pb. do 5,85 proc., gdzie po raz ostatni znajdowała się na przełomie marca i kwietnia ubiegłego roku. Rentowność papierów pięcioletnich maleje o 28 pb. do 5,7 proc. i znajduje się w okolicach sierpniowego dołka. Podobnie sprawa wygląda z dziesięciolatkami, których rentowność kurczy się w poniedziałek o 30 pb. do 5,84 proc., mimo że na rynkach bazowych obligacje tanieją (rentowności rosną). 

Tylko w ciągu ostatniego tygodnia krajowy dług nadrobił 85-105 pb. w rentownościach, a od październikowego szczytu dzieli go już mocno ponad 300 pb. Wyraźnie spadają też stawki na rynku terminowym – pięcioletni IRS wynosi ok. 5,1 proc., cofając się do poziomu z marca ubiegło roku.

„Rynek coraz mniej wierzy w kolejne podwyżki stóp NBP, a coraz mocniej wycenia pierwsze obniżki stóp w Polsce przed końcem 2023. Pomaga zaskakująco silny spadek krajowej inflacji CPI pod koniec 2022, ale jeszcze bardziej sprzyjające otoczenie globalne” – napisał Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

W minionym tygodniu GUS opublikował wstępny odczyt inflacji za grudzień z wynikiem 16,6 proc. r/r przy konsensusie na poziomie ok. 17,3 proc. r/r. To zaś przemawiać miałoby za stabilizacją stóp procentowych, mimo że jeszcze w styczniu i lutym spodziewane są ponowne wzrosty CPI (efekt cenników i niskiej bazy z powodu tarcz anfyinflacyjnych). Od marca wskaźnik ten powrócić miałby jednak do spadków. I gdyby proces dezinflacji przybrał wyraźny trend, RPP chciałaby zacząć obniżać stopy, wynika z zeszłotygodniowej wypowiedzi Adama Glapińskiego, prezesa NBP. Póki co, nie zdecydował się on jednak na ogłoszenie końca cyklu zacieśniania polityki pieniężnej.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Ożywienie rynku pierwotnego

  27 stycznia 2023
  Zapisy w emisji PragmaGO zostały zredukowane o 66 proc. Również popyt na euroobligacje PKO BP przekroczył trzykrotnie wartość oferty, a Ghelamco Invest bez problemu pozyskało 30 mln zł ze styczniowej oferty. Mamy więc sygnały ożywienia.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Dwucyfrowe zyski z ostatnich trzech miesięcy

  20 stycznia 2023
  Umocnienie obligacji skarbowych i informacje o odbiciu w sprzedaży mieszkań przełożyły się na wzrost notowań obligacji korporacyjnych na Catalyst (w tym obligacji deweloperów). Ale plasowanie obligacji wciąż jest drogie i trudne.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (grudzień 2022)

  20 stycznia 2023
  W grudniu obrót na Catalyst osiągnął 386,34 mln zł, czyli poniżej 12-miesięcznej średniej (658,43 mln zł) i o 4,1 proc. mniej niż w listopadzie.
  czytaj więcej
 • Drożej na Catalyst

  19 stycznia 2023
  Już blisko dwie trzecie notowanych na GPW obligacji korporacyjnych wyceniana jest wyżej niż przed dwoma miesiącami. Drożeją zarówno papiery stałokuponowe, jak i te – znacznie popularniejsze – z oprocentowaniem opartym o WIBOR.
  czytaj więcej