piątek, 23 lutego 2024

Newsroom

PCC Exol i PCC Rokita wrócą z publicznymi ofertami obligacji

msd | 21 lipca 2023
Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekty emisyjne obu giełdowych spółek z chemicznej grupy PCC, które w przeszłości regularnie kierowały emisje do inwestorów indywidualnych.

Na podstawie zatwierdzonych prospektów PCC Exol będzie mógł przeprowadzić publiczne oferty obligacji o łącznej wartości do 100 mln zł, a w przypadku PCC Rokity będzie to 200 mln zł. Obie spółki będą miały 12 miesięcy na przeprowadzenie potencjalnych emisji. I jak zawsze w ich przypadku, rolę oferującego bierze na siebie DM BDM.

Dla Exolu będzie to szósty program publicznych emisji, a dla Rokity już ósmy, w czym spółka ustępuje wyłącznie Krukowi, który ruszył właśnie z dziesiątym programem. Przy czym, Exolowi dwukrotnie zdarzyło się nie przeprowadzić ani jednej emisji pod obowiązującym prospektem (Rokicie nie przydarzyło się to ani razu).

Zarówno PCC Exol, jak i PCC Rokita do tej pory emitowały wyłącznie stałokuponowy dług, a od ich ostatnich ofert minęło ponad trzy lata. Wtedy przy niemal zerowych stopach procentowych proponowały one po 5,5 proc. odsetek w skali roku, odpowiednio za papiery pięcio- i siedmioletnie.

Na Catalyst notowanych jest osiem serii obligacji Rokity, w tym cztery wygasające w najbliższych miesiącach – po 25 mln zł w sierpniu i październiku, 30 mln zł w grudniu i 25 mln zł w marcu. Z kolei w przypadku Exolu w obrocie znajdują się dwie serie, wygasające jednak za ponad rok i dwa lata.

Najdłuższe papiery Rokity (PCR0527) wyceniane są z 7,34 proc. rentowności brutto. W przypadku Exolu (PCX0925) jest to natomiast 7,45 proc.

Więcej wiadomości o PCC Exol S.A., PCC Rokita S.A.

Więcej wiadomości kategorii Emisje