niedziela, 14 sierpnia 2022

Newsroom

PFR wyemituje koronaobligacje za 1,25 mld zł

msd | 03 lutego 2021
Polski Fundusz Rozwoju zamierza uplasować w środę dziewięcioletnie papiery PFR0330 przy 1,72 proc. rentowności.

Obligacje oprocentowane będą na stałe 2 proc., ale zostaną przydzielone przy cenie równej 102,332 proc. nominału, wynika z listy emisyjnego.

Początkowo warte do 1,25 mld zł papiery oznaczono jako PFR0330B, lecz docelowo Fundusz będzie chciał je zasymilować z uplasowaną w czerwcu ubiegłego roku serią PFR0330 na 2 mld zł. 

Podobnie jak we wcześniejszych emisjach, wpływy z plasowanego długu mają trafić na sfinansowanie rządowego programu tarczy finansowej – zeszłorocznej dla dużych firm, jak i tegorocznej tarczy 2.0 dla mikro, małych i średnich firm. 

W najbliższy piątek PFR wyemituje także dedykowane dla Europejskiego Banku Inwestycyjnego papiery PFR0228 o wartości 1 mld zł.

Po zamknięciu środowej i piątkowej emisji łączna wartość uplasowanych przez Fundusz koronaobligacji gwarantowanych przez skarb państwa sięgnie niemal 73 mld zł.

Część długu PFR znajduje się na GPW, lecz do giełdowego handlu nim dochodzi tylko sporadycznie. Papiery w większości obejmowane są przez banki, a jednostkowy nominał każdej obligacji to 1 mln zł. Większość obrotów covidowym długiem Funduszu realizowana jest więc na rynku międzybankowym.

Więcej wiadomości o Polski Fundusz Rozwoju S.A.

Więcej wiadomości kategorii Emisje