czwartek, 21 listopada 2024

Newsroom

PKN Orlen przejmie Lotos i PGNiG bezgotówkowo

msd | 12 maja 2021
Płocka spółka przejmie Grupę Lotos i PGNiG w zamian za własne akcje. W tak połączonym koncernie skarb państwa ma posiadać do 50 proc. akcji, zapowiedziano podczas środowej konferencji.

PKN Orlen, Grupa Lotos, PGNiG oraz skarb państwa zawarły umowę o współpracy, która ma regulować zasady opracowania ostatecznego połączenia spółek. Proponuje się w niej, aby PKN Orlen przejął Lotos i PGNiG opłacając transakcję swoimi akcjami. Do dotychczasowych akcjonariuszy obu podmiotów miałyby więc trafić nowe akcje płockiego koncernu. Ustalenie parytetu wymiany ma być jeszcze przedmiotem szczegółowych analiz i ustaleń pomiędzy Orlenem a Ministerstwem Aktywów Państwowych.

W połączonym koncernie skarb państwa miałby natomiast zwiększyć swój udział do 50 proc., wynika ze środowych zapowiedzi Jacka Sasina, wicepremiera i ministra aktywów państwowych. 

- Państwo podjęło odpowiedzialną decyzję. Bardzo mocno o nią apelowaliśmy. Jakiekolwiek cashowanie tych transakcji zmniejszyłoby siłę koncernu. Ta transakcja będzie bezgotówkowa. To bardzo decyzja dla wszystkich akcjonariuszy i dla państwa – zapewnił Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. – Skarb państwa będzie posiadał do 50 proc. akcji w Orlenie. Da to pełne bezpieczeństwo – dodał.

Aktualnie skarb państwa ma 27,5 proc. akcji Orlenu.

- Na tym przejęciu tak naprawdę nikt nie straci – zapewnił prezes Orlenu, równocześnie wskazując, że przy „tak dużym koncernie skarb państwa zyska większą dywidendę”.

Według prezesa płockiego koncernu, zrealizowane przejęcie Energi, a także nadchodzące wchłonięcie Lotosu i PGNiG, ma sprawić, że Orlen będzie mniej podatny na niekorzystne zjawiska makroekonomiczne. 

Jak wynikaz  zapowiedzi Daniela Obajtka, ostateczny model połączenia spółek ma zostać dopracowany do września tego roku. Walne zgromadzenie w tej sprawie miałoby się odbyć na przełomie października i listopada, a cały proces mógłby się zamknąć do końca roku. 

Na Catalyst znajduje się sześć serii obligacji Orlenu (niedawna druga emisja ESG jeszcze nie trafiła do obrotu), w tym pięć pochodzących z publicznych ofert, które były adresowane do indywidualnych inwestorów. Papiery te wygasać będą od września tego roku do grudnia przyszłego roku. Najbliższa wykupu seria PKN0921 wyceniana jest przez sprzedającego przy ujemnych rentownościach. Natomiast najdłuższą detaliczną serię – PKN1222 – sprzedający wycenia z 0,64 proc. rentowności brutto.

Pod koniec kwietnia PKN Orlen zapowiedział ustanowienie programu emisji euroobligacji o wartości do 5 mld euro. W czerwcu spółka celowa płockiego koncernu musi spłacić starsze tego typy papiery na 0,5 mld euro.

Więcej wiadomości o PGNiG S.A., Orlen S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst