niedziela, 22 lipca 2018

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Ciemne chmury nad globalnym rynkiem

Emil Szweda, Obligacje.pl | 07 lipca 2017
W ostatnich 12 miesiącach wartość obligacji, które nie zostały wykupione w terminie spadła do 0,9 proc. z 7 proc. w latach 2013-2014 i 3 proc. w latach 2015-2016. Czy to oznacza niższe ryzyko dla inwestorów?

Stworzony przez Obligacje.pl Index Dedaut Rate nie ma wartości prognostycznych, opisuje tylko historyczne wydarzenia na rynku. Jego spadek w II kwartale (częściowo wynika ze zwiększonej zapadalności obligacji dużych firm, które poradziły sobie z wykupem), to bardziej potwierdzenie tezy stawianej jeszcze na początku 2016 r. Według niej liczba upadłości/defaultów miała się obniżyć, ponieważ dobra koniunktura gospodarcza pozwala przetrwać większej liczbie podmiotów, a rynek miał się w znacznym stopniu oczyścić ze słabych emitentów.

Na dobrą sprawę koniunktura gospodarcza jest jednak tylko usprawiedliwieniem dla firm, które upadają w okresie jej pogorszenia. Oczywiście mniej klientów i większa konkurencja (zwłaszcza w sytuacji, gdy rynkowi rywale walczą nie tyle o zyski, co o przetrwanie) może oznaczać spadek zysków, a nawet okresowe straty, ale jeśli spojrzymy na listę firm, które do tej pory wprowadziły na Catalyst obligacje i zostawiły inwestorów z kwitkiem, znajdziemy tam niemal wyłącznie przykłady firm w najlepszym wypadku źle zarządzanych, a najczęściej takich, których zarządy dokonały skoku na kasę.

Warto zwrócić uwagę, że w ostatnich 12 miesiącach nie zostały wykupione wyłącznie obligacje o wartości niższej lub równej 10 mln zł, a w większości przypadków są to emitenci dobrze już przez inwestorów poznani. Jedynym debiutantem w tym gronie jest Eurocent, który po miesięcznej walce o pozyskanie środków na wykup w końcu zdecydował się na złożenie wniosku o wszczęcie przyspieszonego postępowania układowego. W przypadku emisji do 10 mln zł wartość Indeksu spadła również, ale nadal wskaźnik jest zatrważająco wysoki – co czwarta zainwestowana złotówka nie wróciła do inwestorów.

Brak większej liczby nowych spraw może się utrzymać przez jakiś czas, ale rosnąca popularność małych emisji nie pozwala na długoterminowy optymizm. Nie można liczyć na efekt edukacyjny upadłości sprzed lat, prewencyjnie może zadziałać za to zainteresowanie prokuratury działaniami niektórych zarządów.

Na rynkach rozwiniętych działa inna dobrze już rozpoznana korelacja. Jeff Mueller, zarządzający w Eaton Vance, cytowany w tym tygodniu przez Financial Times, przypomniał o związku rosnących stóp i liczbą defaultów, choć między jednym i drugim musi upłynąć nieco czasu. W tym kontekście warto przypomnieć, że od połowy czerwca w Polsce i na świecie rośnie rentowność obligacji skarbowych, a część obserwatorów obawia się drugiej fali ich wyprzedaży (pierwszą obserwowaliśmy rok temu) w skutek (w Europie domniemanego) zacieśnienia polityki pieniężnej. U nas rentowność 10-letnich papierów wzrosła w okolice 3,40 proc. – o ponad 20 pkt bazowych od połowy czerwca, co może nie jest jeszcze tak wymowne jak wzrost rentowności niemieckich bundów do najwyższego poziomu od półtora roku. Ciemne chmury na powrót zbierają się nad globalnym rynkiem obligacji, ale inwestorzy, którzy interesują się tylko papierami firm notowanych na Catalyst mogą być spokojni – nasz rynek jest słabo powiązany z globalnym. 

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: „Kupię obligacje GetBack za 50 proc.”

  20 lipca 2018
  Zaproponowane przez ZBP rozwiązania, których celem byłoby wyeliminowanie nieprawidłowości w oferowaniu obligacji korporacyjnych wydają się lepsze, niż te wdrażane przez KNF. Nie rozwiązują jednak wszystkich problemów.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (czerwiec 2018)

  19 lipca 2018
  Czerwcowe obroty na rynku Catalyst ukształtowały się na zdecydowanie wyższym poziomie niż w poprzednich miesiącach i wyniosły 227,2 mln zł. Taka wartość obrotów oznaczała 53-proc. wzrost w porównaniu do poprzedniego miesiąca, a także była o 8,6 proc. powyżej średniej za ostatnie 12 miesięcy.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI: Wzrosty potwierdzone obrotami

  07 lipca 2017
  Zeszło miesięczna aktywność ze strony inwestorów indywidualnych została utrzymana, a napływy do funduszy inwestycyjnych oraz koniec drugiego kwartału spowodowały większe zakupy ze strony funduszy. W rezultacie, w czerwcu zaobserwowaliśmy wzrost cen obligacji w większości sektorów na rynku Catalyst, który odbył się przy większej niż w poprzednich miesiącach aktywności.
  czytaj więcej
 • Chiny w centrum uwagi

  06 lipca 2017
  Ryzyko, że słabszy impuls kredytowy wywoła globalne spowolnienie gospodarcze ma także wpływ na rynek instrumentów ze stałym oprocentowaniem. Globalnemu spowolnieniu towarzyszyłby spadek cen surowców energetycznych i innych towarów, co z kolei uderzyłoby w państwa eksportujące te produkty oraz emitowane przez nie obligacje. Zalecana jest ostrożność, zwłaszcza wobec obligacji gospodarek wschodzących.
  czytaj więcej

Emisje