wtorek, 24 kwietnia 2018

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Emisje publiczne znaczą coraz więcej

Emil Szweda, Obligacje.pl | 05 maja 2017
W kwietniu obrót obligacjami emitowanymi na podstawie prospektu stanowił jedną czwartą obrotów sesyjnych przeprowadzonych na Catalyst. Rok temu było to 16,4 proc.

W kwietniu obroty sesyjne na Catalyst spadły o 25 proc., do 148,8 mln zł, w porównaniu do kwietnia ubiegłego roku. Był jednak taki segment rynku, na którym wartość przeprowadzonych transakcji wzrosła. Oczywiście chodzi o obligacje, emitowane na podstawie prospektów emisyjnych, które w ofertach publicznych obejmowali indywidualni inwestorzy. Poniekąd jest to zjawisko naturalne – emisji publicznych jest coraz więcej (33 oferty warte 1,5 mld zł przeprowadzono w całym 2016 r.), więc i obrót nimi rośnie. Dlaczego jednak w tym samym czasie spada obrót na całym Catalyst, którego kapitalizacja wzrosła w tym czasie o 13,2 mld zł?

Cóż, argumenty są te same co zawsze. Prywatne emisje obligacji, które trafiają do portfeli inwestorów profesjonalnych rzadko są przedmiotem transakcji. Dominuje strategia „kup i trzymaj” (do dnia wykupu lub upadłości), wcześniejsza sprzedaż obligacji wymagałaby analizy kolejnego celu inwestycyjnego, więc zdarza się rzadko – gdy cena obligacji jest naprawdę atrakcyjna, lub gdy wymaga tego wewnętrzna sytuacja funduszu. Co innego inwestorzy indywidualni. Oni także w większości kupują obligacje długoterminowo, ale ta grupa jest liczniejsza (emisje publiczne obejmowane są przez 300-2000 inwestorów), więc i strategie bywają bardziej różnorodne. Warto przy tym pamiętać, że wartość notowanych emisji publicznych to 5,2 mld zł, a całego rynku papierów pozaskarbowych obecnych na Catalyst - 84,5 mld zł. 6 proc. rynku (8 proc., jeśli wziąć pod uwagę tylko papiery korporacyjne i bankowe), robi 25 proc. obrotów…

Nie jest to jednak cała prawda o płynności obligacji publicznych na rynku wtórnym. W niektórych przypadkach jest ona zaskakująco wysoka. W ciągu 2,5 roku właściciela zmieniło ok. 85 proc. dwóch wciąż notowanych emisji publicznych Echa, prawie 80 proc. pierwszej publicznej emisji obligacji Orlenu przez cztery lata jej obecności na Catalyst. Przy takich liczbach nie chodzi przecież o różnorodność strategii inwestorów indywidualnych, albo o przypadki losowe, które czasem stoją za skróceniem okresu inwestycji. Tajemnica leży gdzieś głębiej i kiedyś być może wypłynie, ale nie chodzi tu zapewne o przypadki naruszenia przepisów. Na rynku publicznym to emitenci powinni być odzierani z sekretów, inwestorzy zaś mają pełne prawo zachować je dla siebie. Roboczo możemy przyjąć, że część obligacji przewędrowała z portfeli inwestorów detalicznych do funduszy inwestycyjnych (to z pewnością prawda), a ci którzy zdecydowali się na taką sprzedaż składali zapewne co znaczniejsze zapisy w emisjach publicznych. Sprzedaż obligacji o 0,5 pkt proc. drożej po kilku tygodniach od emisji może wydawać się niewielkim zarobkiem, ale gdy liczony jest on od sumy np. 10 mln zł, wygląda na łatwy zysk w krótkim czasie.

Więcej wiadomości o PKN Orlen S.A., Echo Investment S.A.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Deweloperzy z Catalyst wykorzystywali dobrą koniunkturę – raport DM Navigator

  23 kwietnia 2018
  2017 r. przyniósł kontynuację silnej koniunktury na polskim rynku mieszkaniowym i umożliwił firmom deweloperskim osiągnięcie bardzo wysokich poziomów sprzedaży i wygenerowanie dobrych wyników finansowych. Dobra sytuacja była napędzana przez niskie stopy procentowe, rosnącą liczbę i wartość udzielonych kredytów hipotecznych oraz bogacenie się społeczeństwa. W dalszym ciągu deweloperzy finansowali swoją działalność głównie poprzez emisje obligacji.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Głowy w popiele

  20 kwietnia 2018
  GetBack infekuje innych emitentów. Nawet obligacje Kruka spadły poniżej nominału, w przypadku Bestu rentowność niektórych serii przekracza oprocentowanie o 2 pkt proc. Tak rynek dyskontuje potencjalne kłopoty z plasowaniem nowych emisji.
  czytaj więcej
 • Producenci gier rzadko sięgają po dług

  05 maja 2017
  To niemal temat tabu wśród publicznych producentów gier w Polsce. Zamiast kredytów i obligacji wolą gotówkę, czyli pieniądze akcjonariuszy.
  czytaj więcej
 • Redukcja salda może związać ręce Rezerwy Federalnej USA

  04 maja 2017
  Prognozy wskazują na brak zmian w polityce monetarnej podczas posiedzenia FOMC zaplanowanego na 2-3 maja. Nowi przedstawiciele zarządu banku, wybierani do 2018 roku, mogą skierować się ku bardziej agresywnemu stanowisku.
  czytaj więcej

Emisje