czwartek, 25 kwietnia 2024

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Sanacyjna fala i góra gotówki

Emil Szweda, Obligacje.pl | 18 marca 2016
Deweloperzy i windykatorzy informują o rekordowych poziomach gotówki przy – rzadziej - spadającym zadłużeniu oraz sporych apetytach na kolejne inwestycje. Ostrożny optymizm byłby jednak lepszy.

Nikt bowiem nie wie, jaka jest grubość lodu, po którym przedsiębiorstwa stąpają coraz pewniej. Dawne wierzytelności pozwala spłacić koniunktura na rynku pracy, mieszkania sprzedają się zaś w znacznej części na wynajem, czemu sprzyja wysoka – względem lokat – rentowność tego rodzaju inwestycji. Gdzieś jednak pojawi się punkt, w którym inwestorzy odbiorą klucze, wniosą meble i wrzucą oferty najmu na rynek. O ile rekordy sprzedaży mieszkań notowane są od dwóch lat, to 2016 r. będzie prawdopodobnie rekordowym pod względem przekazań mieszkań nabywcom. Efektem zwiększonej podaży na rynku najmu może być spadek stóp zwrotu, a konsekwencją mniejszy popyt na kolejne mieszkania, co jest ryzykiem dla tych deweloperów, którzy najmocniej stawiają na utrzymanie koniunktury rozbudowując banki ziemi. Z drugiej strony kto w okresie znakomitej koniunktury podejmowałby decyzje o ograniczeniu biznesu w imię wyimaginowanych zagrożeń?

Nie jest to na pewno problem na dziś, choć przydałaby się emisja obligacji mieszkaniowego dewelopera w rodzaju Robyga, Dom Development czy Murapolu, by przekonać się, jak obecnie oceniają perspektywy biznesu inwestorzy. Jednak zapasy zgromadzonej gotówki zdają się przewyższać potrzeby finansowe największych deweloperów.

Zjawiskiem ostatnich dni jest składanie wniosków o otworzenie postępowania sanacyjnego, na co pozwala obowiązujące od 1 stycznia prawo restrukturyzacyjne. W tym tygodniu wnioski złożyły trzy spółki – Nanotel, Topmedical (dawne Powszechne Towarzystwo Inwestycyjne) i Kerdos. Wcześniej z podobnej ścieżki skorzystały Dayli i Hawe, przy czym w przypadku Hawe wierzyciel wycofał wniosek o ogłoszenie upadłości, co może być wyrazem zaufania wobec możliwości nowego prawa. Pojawia się jednak pytanie, na ile sanacja jest realną możliwością, a na ile wyrachowaną próbą wydłużania agonii firm i przy okazji budowania złudzeń. Skoro jednak wnioski zostały złożone, a muszą zawierać uprawdopodobnioną możliwość realizacji postępowania sanacyjnego, na tym etapie za wcześnie jeszcze by wygłaszać kategoryczne tezy.

Na rynku pierwotnym nieoczekiwany ruch wykonał PCC Rokita wygaszając ważność prospektu, na podstawie którego mógłby emitować obligacje jeszcze przez trzy miesiące. A za pasem wypłata 100 proc. zysku z 2015 r. w postaci dywidendy oraz wykup kwietniowej serii. Nie wydaje się, by Rokita chciał się rozstać ze sprawdzonym źródłem finansowania, zatem jedynym logicznym wytłumaczeniem jest zamiar złożenia kolejnego prospektu. Tymczasem nieoczekiwanie długo trwa proces plasowania kolejnej emisji Ghelamco. Zapisy można składać do 29 marca (tak jak zapowiadano wcześniej), ale ponieważ pierwszą emisję deweloper uplasował w jeden dzień, można było oczekiwać, że z drugą pójdzie mu równie łatwo. Być może pewnym wytłumaczeniem jest zaangażowanie DM PKO BP w plasowanie trwającej równolegle emisji Kruka i drobne różnice w konstrukcji obu ofert (zapisy na Kruka nie zostaną skrócone, nawet jeśli popyt przekroczy wartość oferty). DM PKO BP odgrywał kluczową rolę w plasowaniu wcześniejszych ofert Ghelamco, jego inwestorzy chcą być może poczekać na zamknięcie emisji Kruka, ewentualną redukcję i być może wówczas powrócą do oferty dewelopera. Taka logika dawałaby sporą szansę na zakup papierów Ghelamco tym razem bez znaczącej redukcji zapisów.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

    12 kwietnia 2024
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
    czytaj więcej