piątek, 28 lutego 2020

Newsroom

Polski BS w Ciechanowie też uspokaja

msd | 20 stycznia 2020
Polski Bank Spółdzielczy przypomina, że nie jest w żaden sposób powiązany z Podkarpackim Bankiem Spółdzielczym w Sanoku. Zapewnia też, że spełnia wymogi kapitałowe i ma „bardzo dobrą” sytuację płynnościową. Tymczasem notowania jednej z czterech jego serii obligacji zawieszono.

(…) Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie w żaden sposób nie jest powiązany kapitałowo lub biznesowo z restrukturyzowanym przez BFG Podkarpackim Bankiem Spółdzielczym w Sanoku, którego obecna sytuacja pozostaje całkowicie bez wpływu na działalność naszego banku – poinformował Polski BS.

W zamieszczonym na swojej stronie internetowej komunikacie bank poinformował też, że na koniec 2019 r. jego łączny współczynnik kapitałowy wynosił 13,82 proc. wobec nadzorczego minimum na poziomie 13,5 proc. Nawiasem mówiąc, podobna informacja nie została ujawniona inwestorom oficjalnym komunikatem giełdowym.

Sytuacja płynnościowa Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie jest bardzo dobra, zaś jakość portfela kredytowego sukcesywnie ulega poprawie – podał bank.

Bank nie precyzuje jednak, na ile poprawiła się jakość jego portfela kredytowego. Przypomnijmy, na koniec czerwca 2019 r. wykazywał on 48,8 proc. kredytów zagrożonych brutto (45,5 proc. netto).

Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie jest jednym z większych podmiotów w sektorze. Na koniec września 2019 r. jego suma bilansowa wynosiła 617,7 mln zł.

Polski BS w Ciechanowie ma szczególny powód, aby uspokoić klientów. Już raz, w 2016 r., przeżył bowiem „run na bank” i był bliski utraty płynności.

Na Catalyst znajdują się cztery serie podporządkowanych obligacji PBS w Ciechanowie, ale o ograniczonej płynności. W piątek najdłuższe z nich – BSC0927 – potaniały o 10 pkt proc. do 76 proc. nominału, ale przy ledwie symbolicznych obrotach na poziomie 3 tys. zł. 

W poniedziałek zawarto tylko jedną transakcję na obligacjach PBS w Ciechanowie – papiery BSC0621 tuż po otwarciu sesji wyceniono na 97 proc. nominału (spadek o 1,9 pkt proc.). Mniej więcej od tego czasu obrót nimi pozostaje zawieszony, a ostatni teoretyczny kurs otwarcia, który wyznaczono to 76,5 proc. nominału (spadek o 22,4 pkt proc.).

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Słodko-gorzki smak poprawy płynności Kredyt Inkaso

  28 lutego 2020
  Mimo wyższych wpłat od dłużników, windykacyjna grupa zanotowała czwartą z rzędu kwartalną stratę netto. Dalszej poprawie uległa struktura zobowiązań. Lecz razem z zadłużeniem topnieje też wartość portfela wierzytelności.
  czytaj więcej
 • Alior Bank miał stratę w IV kwartale

  28 lutego 2020
  Bank zanotował 19,9 mln zł skonsolidowanej straty netto w IV kwartale i 252,8 mln zł zysku w całym roku wobec 713,4 mln zł rok wcześniej. Pochwalić się jednak może historycznie najwyższym wskaźnikiem kapitału Tier I oraz najniższą na rynku zmiennością wskaźnika płynności LCR.
  czytaj więcej
 • Play debiutuje na Catalyst

  28 lutego 2020
  Spółka P4, właściciel sieci Play, wprowadziła do giełdowego obrotu siedmioletnie obligacje na 750 mln zł. Inwestorzy indywidualni raczej nimi nie pohandlują.
  czytaj więcej
 • Grupa Arctic Paper mniej zadłużona

  27 lutego 2020
  W IV kwartale producent papieru wypracował 117,4 mln zł cash flow operacyjne, z czego część trafiła na obniżenie zobowiązań odsetkowych, wynika ze wstępnych danych. Poprawie uległa też płynność grupy.
  czytaj więcej

Emisje