piątek, 26 kwietnia 2024

Newsroom

Pozytywne sygnały z polskiej gospodarki

Andrzej Czarnecki, dyrektor inwestycyjny ds. papierów dłużnych Union Investment TFI | 25 lipca 2017
Sytuację gospodarczą w naszym kraju możemy określić, jako bardzo dobrą – aktualnie na poziomie tzw. strefy komfortu. Korzystne otoczenie pozytywnie wpływa na wyniki funduszy pieniężnych i obligacyjnych.

Andrzej Czarnecki, UI TFISytuacja gospodarcza w Polsce jest aktualnie bardzo dobra. Na tyle, że możemy mówić o tzw. strefie komfortu. Wzrost gospodarczy w naszym kraju jest dużo powyżej potencjalnego i wynosi 4 proc. Dodatkowo na koniec czerwca budżet państwa odnotował nadwyżkę w wysokości kilku miliardów złotych. W znaczącym stopniu przyczyniła się do tego rosnąca dynamika wpływów z podatku VAT.

Ta komfortowa dla polskiego rządu sytuacja jest korzystna również dla uczestników funduszy obligacyjnych. Niewielkie potrzeby pożyczkowe państwa, a w konsekwencji mniejsza liczba emisji obligacji, stabilizują ceny już wyemitowanych papierów wartościowych. Wpływa to pozytywnie na ceny obligacji zmiennoprocentowych, co jest widoczne w wynikach funduszy pieniężnych. Atrakcyjne wyniki inwestycyjne wypracował m.in. subfundusz UniKorona Pieniężny. Dobrze radzą sobie też fundusze obligacyjne – szczególnie UniObligacje Aktywny, którego niezmienną receptą na sukces jest aktywne zarządzanie.

Przy tak korzystnym otoczeniu gospodarczym oraz inflacji na poziomie 1,5 proc. Rada Polityki Pieniężnej może ze spokojem utrzymywać stopy procentowe nie niezmienionym poziomie. A to dobra wiadomość dla osób inwestujących w fundusze pieniężne i obligacyjne.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Start nowego sezonu

    26 kwietnia 2024
    Po ofercie Marvipolu zapisy uruchomiło Echo Investment, które tym razem zdecydowało się na nieznaczne obniżenie oferowanej marży. Niemal równolegle prowadzone są zapisy MCI Management. Sezon emisji rozkręcił się na dobre i przy dobrym wietrze potrwa przynajmniej do końca roku.
    czytaj więcej
  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej