czwartek, 28 listopada 2024

Newsroom

Prokuratura potwierdziła zamiar postawienia zarzutów Leszkowi Cz.

msd | 21 września 2020
Główny akcjonariusz Idea Banku i Getin Noble Banku ma usłyszeć zarzut wyrządzenia szkody na około 130 mln zł w aferze GetBacku, wynika z informacji przekazanych podczas poniedziałkowego briefingu prasowego.

- Prawdą jest informacja, że Prokuratura Regionalna w Warszawie sporządziła postanowienie o postawieniu zarzutów Leszkowi Cz., miliarderowi, który jako przewodniczący rady nadzorczej Idea Banku (…) doprowadził do narażenia na szkodę w rozmiarów wielu klientów Idea Banku. Kwota, jaka jest zawarta w zarzucie, dotyczy 130 mln zł – powiedział Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, podczas poniedziałkowego wystąpienia.

Jak poinformował minister, według prokuratury zachodzą wszelkie przesłanki do postawienia Leszkowi Cz. zarzutów i skierowania do sądu wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztu. Jeśli sąd przychyli się do wniosku prokuratury, za biznesmenem zostanie wydany list gończy.

Z ustaleń prokuratury wynika, że Leszek Cz. miał narazić Idea Bank na działalność odszkodowawczą względem klientów, a także odpowiedzialność administracyjną względem KNF oraz UOKiK. 

Leszkowi Cz. grozi do 15 lat pozbawienia wolności, wynika z wypowiedzi Zbigniewa Ziobry.

Z wypowiedzi szefa MS wynika także, że w sprawie GetBacku wciąż pozyskiwane mają być kolejne dowody, które mogą pozwolić rozszerzyć listę osób z zarzutami. Zbigniew Ziobro przyznał równocześnie, że skala afery jest na tyle wielka, że „intensywne działania prokuratury” nie pozwolą pokryć powstałych szkód w całości.

Jako pierwszy informację o zarzutach dla właściciela Idea Banku i Getin Noble Banku podał w ubiegłym tygodniu RMF FM, który wskazał także, że biznesmen przebywa aktualnie poza krajem.

Po piątkowej wyprzedaży podporządkowanych obligacji Getin Noble Banku poniedziałek przyniósł względne uspokojenie nastrojów. Na 23 serie długu banku cztery tanieją, dwie drożeją, a notowania pięciu pozostałych, którymi handlowano do godz. 11.40, nie zmieniły się. Niezmiennie jednak oferty zakupu na niektórych seriach zaczynają się pojawiać dopiero przy 40-60 proc. nominału.

Wygasające w październiku papiery GNB1020 wyceniane są na 99 proc. nominału, a te zapadające miesiąc później – GNB1120 i GNO1120 – notowane są po 98 oraz 97 proc. Lecz około półrocze papiery GNB0221, GNB0321 i GNB0421 notowane są już po 86-89,9 proc., co – zależenie od serii – oznacza 29,7-38,2 proc. rentowności brutto. 

Żadna z czterech serii podporządkowanych obligacji Idea Banku nie jest notowana na Catalyst. 

Więcej wiadomości o Getin Noble Bank S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst