piątek, 19 sierpnia 2022

Newsroom

Przybywa chętnych do oferowania detalicznych skarbówek

msd | 11 lipca 2022
W drugiej połowie września do dystrybutorów obligacji oszczędnościowych dołączy Bank Pekao. Chętnych do przełamania monopolu PKO BP jest też kilka innych instytucji.

Przy okazji majowych zapowiedzi nowych obligacji skarbowych premier ogłosił również zamiar rozszerzenia sieci ich dystrybucji o Bank Pekao, zapewniając przy tym, że i inne banki będą mile widziane. I zaproszenie to prawdopodobnie nie trafiło w próżnię. Jak się dowiedzieliśmy w Ministerstwie Finansów, w odpowiedzi na nie wpłynęły dotąd zgłoszenia od czterech podmiotów zainteresowanych dystrybuowaniem obligacji detalicznych.

- Obecnie analizujemy przesłane oferty oraz możliwe sposoby dołączania kolejnych podmiotów do sieci sprzedaży obligacji oszczędnościowych – poinformowało nas biuro prasowe resortu finansów, zastrzegając, że na tym etapie na razie nie ujawni nazw zainteresowanych podmiotów.

Póki co, pewnikiem pozostaje dołączenie do sieci sprzedaży przez Bank Pekao, na co klienci będą musieli jednak poczekać jeszcze ponad dwa miesiące.

- Bank Pekao S.A. będzie oferował obligacje Skarbu Państwa od drugiej połowy września br. W pierwszej kolejności możliwość nabycia będzie udostępniona dla obecnych klientów banku w bankowości elektronicznej i w aplikacji PeoPay – powiedział Paweł Jurek, rzecznik Banku Pekao.

Z kolei wśród największych instytucji finansowych bez udziału skarbu państwa zainteresowanie dystrybucją wyraża ING Bank. Z informacji nam przekazanych wynika, że jest on obecnie na etapie analizy możliwości techniczno-prawnych. 

Z naszych nieoficjalnych ustaleń wynika natomiast, że w gronie potencjalnych oferujących obligacje oszczędnościowe nie ma na pewno mBanku.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, od początku czerwca w ofercie resortu finansów znalazły się 12- i 24-miesięczne obligacje, których oprocentowanie jest uzależnione od stopy referencyjnej. 

Jak informowaliśmy przed tygodniem, w czerwcu MF sprzedało około 14 mld zł papierów oszczędnościowych, z czego 5,7 mld zł to nowe obligacje 12-miesięczne, a kolejne 4,8 mld zł przypadło na antyinflacyjne czterolatki.

Według naszych obliczeń na podstawie danych KDPW, w pierwszym tygodniu lipca sprzedaż obligacji detalicznych wyniosła co najmniej 4,3 mld zł, przy czym antyinflacyjne czterolatki górowały nad rocznymi papierami (ponad 1,8 mld zł wobec niecałych 1,5 mld zł).  

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje