poniedziałek, 21 września 2020

Newsroom

Resort finansów sprzedał obligacje detaliczne za 1,89 mld zł w sierpniu

msd | 14 września 2020
Po sierpniu całkowita tegoroczna sprzedaż oszczędnościowych obligacji skarbu państwa sięgnęła 18,98 mld zł, czym już przekroczono całoroczny wynik z rekordowego 2019 r.

Sierpniowy popyt inwestorów indywidualnych na obligacje skarbu państwa (1,89 mld zł) spadł o 20,6 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, ale zarazem był o 7,7 proc. wyższy niż przed rokiem, gdy minister finansów oferował znacznie wyższe odsetki. Jeśli wziąć poprawkę na okres wakacyjny, można uznać, ze inwestorzy szybko przywykli do zmienionych w maju tego roku warunków emisji obligacji oszczędnościowych, gdy kupony większości papierów obcięto po około 1 pkt proc. Pomocne okazały się też choćby same banki, które w dobie niemal zerowych stóp procentowych mają niewiele do zaoferowania swoim klientom. W tych okolicznościach sierpniowe wyniki sprzedaży, choć wyraźnie niższe niż w lipcu, były lepsze niż w 11 z 12 miesięcy ubiegłego roku.

Największym zainteresowaniem w ubiegłym miesiącu ponownie cieszyły się papiery trzymiesięczne, na które popyt wyniósł 822 mln zł (43,6 proc. całej sprzedaży). Podobnie, jak w trzech poprzednich miesiącach, drugie miejsce przypadało „antyinflacyjnym” czterolatkom, które znalazły nabywców za 677 mln zł (35,9 proc.). Kilkunastoprocentowy udział utrzymały natomiast stałokuponowe obligacje dwuletnie (270 mln zł). Sprzedaż emerytalnych 10-latek podliczono na 94 mln zł (5 proc.), zaś popyt na trzy-, sześcio- i 12-letnie papiery niezmiennie pozostawał śladowy. Z tym jednak zastrzeżeniem, że dwie ostatnie serie (sprzedano ich za niecałe 11 mln zł) dostępne są wyłącznie dla uczestników programu Rodzina 500 plus.

Na 1,89 mld zł sprzedanych w sierpniu obligacji oszczędnościowych tylko 17,1 mln zł (0,5 proc.) trafiło na konta IKE, a 268 mln zł (14,2 proc.) pochodziło z transakcji zamiany. Ta ostatnia wartość prawdopodobnie nie mówi jednak wszystkiego o obligacjach trzymiesięcznych, dla których resort finansów nie przewiduje premii w przypadku zamiany na kolejne emisje. Potwierdzają to zresztą dane o zadłużeniu skarbu państwa. Ostatnie, które uwzględniają okres do końca czerwca, mówią, że przez pierwszych sześć miesięcy roku zadłużenie skarbu państwa z tytułu papierów trzymiesięcznych wzrosło o 525 mln zł do 1,94 mld zł. Tymczasem ich łączna sprzedaż w tym okresie sięgnęła aż 3,77 mld zł. 

Po ośmiu miesiącach łączna sprzedaż oszczędnościowych papierów skarbu państwa sięgnęła 18,98 mld zł, czym przypieczętowano już nowy rekord, który zostanie osiągnięty w tym roku. 

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje

Emisje