środa, 27 listopada 2024

Newsroom

Ronson chce zmiany w warunkach emisji obligacji

msd | 14 października 2021
Deweloper prosi obligatariuszy o usunięcie z trzech serii długu kowenantu dotyczącego zakupu działek o nieuregulowanym stanie. Dodatkowo, w przypadku serii RON0522 chciałby też zgody na wycofanie akcji z obrotu na GPW.

Podczas zwołanych na 5 listopada zgromadzeń obligatariuszy papierów RON0522, RON0424 oraz RON0425 miałoby dojść do usunięcia kowenantu ograniczającego Ronsonowi możliwość zakupu nieruchomości gruntowych o nieuregulowanym stanie. Jak tłumaczy spółka, potrzebuje tego by zyskać większą elastyczność na trudnym obecnie rynku działek budowlanych.

„(…) ze względu na bardzo wysoką i wciąż rosnącą konkurencję, sprzedający są coraz mniej skłonni do zawierania umów przedwstępnych sprzedaży nieruchomości, uwarunkowanych np. uzyskaniem decyzji o warunkach zabudowy lub pozwolenia na budowę. Korzystają na tym deweloperzy nie mający takiego ograniczenia - nabywają oni nieruchomości po atrakcyjnych cenach zanim takie decyzje zostaną uzyskane” – tłumaczy Ronson Development.

Dalej spółka przypomina też o nowych regulacjach, które pozwalają na uzyskiwanie odstępstw od istniejących planów zagospodarowania przestrzennego. Ewentualne skorzystanie z nich wymaga jednak zwiększenia swobody w możliwości zakupu gruntów, tj. usunięciu limitu nałożonego warunkami emisji obligacji (aktualny limit to 10 mln zł rocznych nakładów na grunty o nieuregulowanym charakterze).

Jak przekonuje spółka, jej celem nie jest zmiana modelu działalności, ale „uzyskanie większej elastyczności w celu polepszenia pozycji konkurencyjnej względem podmiotów działających na tym rynku”. Ponadto, spółka przyznaje, że obecny w warunkach emisji limit, który po raz pierwszy pojawił się przy emisjach sprzed 10 lat, nie przystaje do aktualnych realiów rynkowych.

W przypadku najkrótszy papierów RON0522 o wartości 50 mln zł deweloper chce jednak pójść o krok dalej. Jak pisaliśmy wielokrotnie, to już jedyne jego obligacje, w których istnieje jeszcze kowenant mówiący o wycofaniu akcji spółki z GPW. Jak wiadomo, delisting Ronsona jest tylko kwestią czasu. Spółka chce więc uregulować tę kwestię poprzez usunięcie odpowiedniego kowenantu, aby po wycofaniu jej akcji z obrotu nie było ryzyka, że w jakiejkolwiek części papiery zostaną postawione w stan wymagalności.

W każdym z trzech przypadków w zamian za zgodę na zmianę WEO Ronson zobowiązuje się wypłacić obligatariuszom 0,1 proc. premii, która trafiłaby do nich 25 listopada za pośrednictwem KDPW.

W czwartek handlowano tylko najkrótszymi obligacjami RON0522, które wyceniono na 100,1 proc. nominału. Dłuższe serie RON0424 oraz RON0425 sprzedający kwotują kolejno na 101 oraz 101,42 proc.

Więcej wiadomości o Ronson Development SE

Więcej wiadomości kategorii Catalyst