poniedziałek, 16 września 2024

Newsroom

RPP nie zmieniła stóp procentowych

msd | 4 września 2024
Zgodnie z oczekiwaniami, na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu Rada Polityki Pienięznej utrzymała stopę referencyjną na poziomie 5,75 proc.

Środowa decyzja Rady była zgodna z oczekiwaniami, choć organ ten w obecnym składzie potrafił już przecież zaskakiwać. Lada dzień minie bowiem rok od niespodziewanego przedwyborczego cięcia głównej stopy NBP o 75 pb. 

Od ostatniego decyzyjnego posiedzenia RPP minęły dwa miesiące (sierpniowe spotkanie nie miało charakteru decyzyjnego). Tymczasem w międzyczasie dane o inflacji odsłoniły wpływ lipcowego odmrożenia cen energii, a rząd przedstawił projekt budżetu na przyszły rok, w którym przyjęto ekspansywną politykę fiskalną, dając Radzie argument za wstrzymaniem się ewentualnymi obniżkami stóp procentowych.

Na przestrzeni ostatniego miesiąca notowania kontraktów FRA wzrosły o kilkanaście punktów bazowych, nieco studząc rynkowe oczekiwania na obniżki stóp w perspektywie końca 2024 r. lub początku 2025 r.

„Spodziewamy się, że do końca 2024 r. stopy procentowe pozostaną bez zmian, a pierwsza obniżka będzie miała miejsce w II kw. 2025 r.. W przyszłym roku stopy mogą zostać łącznie obniżone o 100 pb.” – pisali ekonomiści ING Banku w środowym porannym dzienniku.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Pewności nie ma

    13 września 2024
    Inflacja w USA spadła do 2,5 proc., co podgrzałoby dyskusję o głębokości przyszłych obniżek stóp, gdyby nie fakt, że gros tego spadku to jednak ceny energii, w szczególności ropy. Inflacja bazowa trzyma się mocno i wyniosła 3,2 proc. Rentowność dziesięciolatek trzyma się niewiele wyżej.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Pod dyktando popytu

    7 września 2024
    O włos, ale jednak. Rentowność 10- i 30-letnich obligacji USA spadła na moment poniżej dołków z początku sierpnia, co można interpretować jako przygotowania do zbliżającego się posiedzenia Fed (w połowie miesiąca). Ekonomiści dyskutują o skali obniżek, a inwestorzy podejmują grę.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Rekord sprzedanych obligacji

    30 sierpnia 2024
    To już pewne. Wartość sprzedanych obligacji oszczędnościowych przekroczy lada dzień 60 mld zł licząc od początku roku. To więcej niż wyniosła w najlepszym jak dotąd 2022 r. (57 mld zł). Na przyszły rok rząd przewiduje prawie 74 mld zł sprzedaży.
    czytaj więcej
  • Inflacja lekko powyżej oczekiwań

    30 sierpnia 2024
    Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w sierpniu o 4,3 proc. r/r wobec 4,2 proc. przed miesiącem, wynika z szybkiego szacunku GUS.
    czytaj więcej