środa, 2 lipca 2025

Newsroom

RPP nie zmieniła stóp procentowych

msd | 4 września 2024
Zgodnie z oczekiwaniami, na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu Rada Polityki Pienięznej utrzymała stopę referencyjną na poziomie 5,75 proc.

Środowa decyzja Rady była zgodna z oczekiwaniami, choć organ ten w obecnym składzie potrafił już przecież zaskakiwać. Lada dzień minie bowiem rok od niespodziewanego przedwyborczego cięcia głównej stopy NBP o 75 pb. 

Od ostatniego decyzyjnego posiedzenia RPP minęły dwa miesiące (sierpniowe spotkanie nie miało charakteru decyzyjnego). Tymczasem w międzyczasie dane o inflacji odsłoniły wpływ lipcowego odmrożenia cen energii, a rząd przedstawił projekt budżetu na przyszły rok, w którym przyjęto ekspansywną politykę fiskalną, dając Radzie argument za wstrzymaniem się ewentualnymi obniżkami stóp procentowych.

Na przestrzeni ostatniego miesiąca notowania kontraktów FRA wzrosły o kilkanaście punktów bazowych, nieco studząc rynkowe oczekiwania na obniżki stóp w perspektywie końca 2024 r. lub początku 2025 r.

„Spodziewamy się, że do końca 2024 r. stopy procentowe pozostaną bez zmian, a pierwsza obniżka będzie miała miejsce w II kw. 2025 r.. W przyszłym roku stopy mogą zostać łącznie obniżone o 100 pb.” – pisali ekonomiści ING Banku w środowym porannym dzienniku.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Czerwcowa inflacja lekko powyżej oczekiwań

    30 czerwca 2025
    Według szybkiego szacunku GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły w czerwcu o 4,1 proc. r/r przy rynkowym konsensusie na poziomie 4,0 proc. r/r.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Amerykańskie umocnienie

    27 czerwca 2025
    Mimo wzrostu deficytu budżetowego USA i spadku globalnej awersji do ryzyka za sprawą przerwania konfliktu Izrael-Iran, rentowność amerykańskich obligacji spadła do poziomów najniższych od dwóch miesięcy przy równolegle pikującym dolarze.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Drobnych brak

    20 czerwca 2025
    Na przestrzeni dwóch lat średnia wartość obligacji oferowanych inwestorom w szeroko dostępnych emisjach publicznych przeprowadzanych na podstawie prospektów emisyjnych wzrosła prawie dwuipółkrotnie, z 33 mln zł do 78 mln zł.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Rynek wiedział, nie powiedział

    13 czerwca 2025
    Od początku tygodnia rentowności obligacji USA spadały, a ich ceny rosły, co jest typowym zachowaniem inwestorów w reakcji na wzrost napięcia geopolitycznego. Ale w piątek, gdy obawy o zaostrzenie konfliktu się zmaterializowały, ceny amerykańskich obligacji spadły.
    czytaj więcej