piątek, 30 października 2020

Newsroom

RPP obniżyła stopy procentowe, rentowność skarbówek w dół

ems | 28 maja 2020
Rada Polityki Pieniężnej nieoczekiwanie obniżyła stopy procentowe, stopa referencyjna wynosi obecnie 0,1 proc. (0,5 proc. poprzednio). W reakcji tanieją akcje banków, a rentowność 10-letnich obligacji spadła poniżej 1,25 proc. (z 1,36 proc. na początku dnia).

Rentowność obligacji 10-letnich zbliża się do historycznego minimum z połowy maja (1,22 proc.). Uczestnicy rynku zostali zaskoczeni decyzją Rady, o czym świadczy m.in. spadek notowań akcji banków o 6,9 proc. od dziennego szczytu. Decyzja RPP uderzy bowiem w wyniki odsetkowe banków.

Dla obligacji notowanych na Catalyst decyzja RPP oznacza prawdopodobny spadek cen obligacji (wzrost rentowności), ponieważ jej potencjalnym skutkiem będzie spadek stawek WIBOR, a w następstwie także spadek oprocentowania obligacji o zmiennym oprocentowaniu opartym o WIBOR. Wobec niezmienionego ryzyka kredytowego wyrównanie rentowności do wcześniejszych poziomów może wymagać ponownej korekty wyceny obligacji opartych o WIBOR. Wzrosnąć może za to zainteresowanie obligacji o stałym oprocentowaniu, te jednak występują na Catalyst w zdecydowanej mniejszości (PCC Rokita, PCC Exol, jedna z serii obligacji GPW i Ronsona oraz BVT, przy czym dwie ostatnie wygasają w najbliższym czasie).

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Całkiem pod prąd

  23 października 2020
  Zapowiedź przemiany PGE z największego truciciela w zieloną spółkę wpisuje się w globalny trend odchodzenia od paliw kopalnych na rzecz energetyki odnawialnej, który wymaga jednak gigantycznych nakładów już rekordowo zadłużonego świata.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Zmiana warty

  16 października 2020
  Wrześniowe wyniki sprzedaży obligacji oszczędnościowych wskazują na powrót ich popularności do rozmiarów sprzed pandemii. Różni się nieco struktura sprzedaży, ale 2,2 mld zł i wzrost o 77 proc. narastająco – robią wrażenie.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (wrzesień 2020)

  15 października 2020
  Całkowite obroty na Catalyst wyniosły we wrześniu 180,94 mln zł, aż 59,2 mln zł mniej od 12-miesięcznej średniej. Jednocześnie były one niższe o 10,5 proc. niż w sierpniu oraz o 34,3 proc. niższe r/r.
  czytaj więcej
 • Prognozy Saxo Banku na IV kwartał

  14 października 2020
  Bańka na rynku obligacji skarbowych to ryzyko w kontekście wyborów w USA i rosnącej inflacji.
  czytaj więcej

Emisje