piątek, 22 października 2021

Newsroom

RPP podniosła główną stopę procentową do 0,5 proc.

msd | 06 października 2021
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w środę o podniesieniu stopy referencyjnej z 0,1 do 0,5 proc. w skali rocznej.

Wraz ze stopą referencyjną rośnie też stopa lombardowa (do 1 proc.), redyskonta weksli (do 0,51 proc.) oraz dyskonta weksli (do 0,52 proc.). Uchwała RPP o podwyżce stóp wejdzie w życie w najbliższy czwartek, 7 czerwca.

Do tej pory stopa referencyjna pozostawała na poziomie 0,1 proc. od maja 2020 r., gdy RPP przeprowadziła serię trzech obniżek w odpowiedzi na pandemię koronawirusa.

We wtorek Adam Glapiński, prezes NBP, przyznał podczas Kongresu 590, że zbliża się konieczność podwyżki stóp procentowych. W środę zaś podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki wskazywał, że liczy na „należytą” reakcję RPP na wysoką inflację. Chwilę później rynek zareagował mocnym wzrostem wyceny kontraktów na stopy procentowe, wyceniając między innymi dotarcie WIBOR-u w okolice 2 proc. na koniec 2022 r. 

Na około 38 mld zł obligacji korporacyjnych w złotych, które są notowane na Catalyst, znakomita większość (prawie 97 proc.) ma zmienny kupon, oparty o stopę WIBOR. Sam jego hipotetyczny wzrost o 0,4 pkt proc. spowoduje, że emitenci będą musieli wydać około 148 mln zł więcej na obsługę odsetek w skali roku. Jeśli jednak słuszne okażą się oczekiwania rynku, co do tego, że środowa decyzja RPP stanowi początek większego cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, wzrost odsetek od zmiennokuponowych papierów może okazać się znacznie wyższy. 

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Nieoczywista siła stałokuponowych korporatów

  19 października 2021
  Rynek skarbowego długu mierzy się z falą wyprzedaży, tymczasem średnia rentowność notowanych na Catalyst stałokuponowych obligacji korporacyjnych jest o 10 pb. niżej niż przed decyzją RPP o podwyżce stóp procentowych.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Kowal zawinił…

  15 października 2021
  Rentowność naszych dziesięciolatek wzrosła do poziomu najwyższego od dwóch lat, a część zarządzających narzeka na fatalną komunikację i utratę wiarygodności RPP. Lecz obligacje tracą w całym regionie, gdzie władza Rady i prezesa NBP nie sięga.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (wrzesień 2021)

  15 października 2021
  We wrześniu obrót na Catalyst na obligacjach czysto korporacyjnych (bez BGK/EBI/PFR) wyniósł 87,9 mln zł, o 24 proc. więcej niż miesiąc wcześniej.
  czytaj więcej
 • Na koniec tygodnia: Idą złote czasy dla Catalyst

  08 października 2021
  Podwyżka stóp procentowych podbiła WIBOR, a to oznacza, że w nowe okresy odsetkowe 97 proc. serii obligacji na Catalyst wejdzie w oprocentowaniem wyższym o co najmniej 0,4 pkt proc. A to dopiero początek.
  czytaj więcej