wtorek, 24 września 2024

Newsroom

RPP podniosła główną stopę procentową o 50 pb.

Michał Sadrak | 8 lutego 2022
Na środowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podniesieniu stopy referencyjnej z 2,25 proc. do 2,75 proc.

Zgodnie z rynkowym konsensusem, obowiązująca od 5 stycznia główna stopa procentowa NBP wzrośnie o 50 pb. Decyzja Rady wejdzie w życie w najbliższy czwartek, 9 lutego.

Jak wynika z komunikatu po środowym posiedzeniu, RPP podjęła też decyzję o podwyższeniu stopy rezerwy obowiązkowej z 2 do 3,5 proc., co dla banków oznaczać będzie konieczność zwiększenia poziomu środków utrzymywanych w NBP (redukcję nadpłynności sektora).

Łącznie od początku października RPP podniosła stopę referencyjną o 265 pb., a jej poziom znalazł się najwyżej od czerwca 2013 r. Rynek spodziewa się jednak dalszego szybkiego zacieśniania polityki pieniężnej. Jeśli mierzyć oczekiwania wycenami kontraktów FRA, już za trzy miesiące WIBOR 3M miałby przekroczyć 4,4 proc., by po kolejnych trzech miesiącach znaleźć się powyżej 4,55 proc. W przypadku stawki WIBOR 6M oczekuje się kolejno 4,65 oraz 4,75 proc.

Nie ma dnia, żebyśmy nie czytali o wyższych ratach kredytów, tymczasem rosnące stopy procentowe to woda na młyn dla posiadaczy obligacji korporacyjnych o zmiennym kuponie. To bowiem właśnie najpopularniejsza konstrukcja oprocentowania na krajowym rynku. Dość wspomnieć, że na Catalyst notowane są papiery dłużne przedsiębiorstw o łącznej wartości 38,2 mld zł, z czego 97 proc. opiera się o zmienny kupon, ustalany według stawek WIBOR.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Realizacja zysków

    20 września 2024

    Cięcie stóp przez Fed, choć przekroczyło oczekiwania przynajmniej części obserwatorów, zostało przyjęte wzrostem rentowności obligacji amerykańskich. Tak jak pisaliśmy przed tygodniem, rynek wycenił obniżkę z wyprzedzeniem i inwestorzy sprzedawali fakty.

    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (sierpień 2024)

    18 września 2024
    W sierpniu obrót na Catalyst osiągnął 567,89 mln zł, znacznie powyżej 12-miesięcznej średniej (507,32 mln zł) i aż o 59,2 proc. więcej od obrotów wygenerowanych w czerwcu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Pewności nie ma

    13 września 2024
    Inflacja w USA spadła do 2,5 proc., co podgrzałoby dyskusję o głębokości przyszłych obniżek stóp, gdyby nie fakt, że gros tego spadku to jednak ceny energii, w szczególności ropy. Inflacja bazowa trzyma się mocno i wyniosła 3,2 proc. Rentowność dziesięciolatek trzyma się niewiele wyżej.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Pod dyktando popytu

    7 września 2024
    O włos, ale jednak. Rentowność 10- i 30-letnich obligacji USA spadła na moment poniżej dołków z początku sierpnia, co można interpretować jako przygotowania do zbliżającego się posiedzenia Fed (w połowie miesiąca). Ekonomiści dyskutują o skali obniżek, a inwestorzy podejmują grę.
    czytaj więcej