poniedziałek, 21 września 2020

Newsroom

Ruszyła publiczna oferta obligacji Ghelamco Invest

Michał Sadrak, Obligacje.pl | 07 września 2020
Tym razem deweloper chce pozyskać do 55 mln zł oferując inwestorom stałe 5,5 proc. odsetek. Zapisy ruszyły w poniedziałek i potrwają do 17 września.

Termin spłaty obligacji Ghelamco przypadać będzie po 40 miesiącach, ustalono go bowiem na 15 stycznia 2024 r., czyli wtedy gdy zapadać będą też emisje uplasowane w czerwcu i lipcu. Tym razem papiery oprocentowane będą jednak na stałe 5,5 proc. wobec 6,1 proc. poprzednio. 

Nie zmienia się natomiast przysługująca spółce opcja przedterminowego wykupu, która będzie mogła zostać zrealizowana 15 stycznia lub 15 lipca 2023 r. w zamian za 0,5 proc. lub 0,25 proc. premii dla obligatariuszy. Jak zawsze, obligacje Ghelamco zabezpieczone będą poręczeniem cypryjskiej spółki Grnabero Holdings, która konsoliduje polskie projekty dewelopera.

Tym razem zapisy na obligacje Ghelamco przyjmowane będą tylko przez PKO BP i jego biuro maklerskie. Natomiast, aby wziąć udział w ofercie inwestorzy wyłożyć będą musieli przynajmniej 50 tys. zł. Minimalną liczbę nabywanych papierów ustalono bowiem na 502. Ich nominał to 100 zł, ale cena emisyjna zależy od momentu złożenia zapisu. Pierwszego dnia subskrypcji – 7 września – wynosi ona 99,67 zł, i każdego kolejnego dnia rośnie o grosz lub dwa, aby 17 września osiągnąć poziom 99,82 zł.

Przydział obligacji serii PPS zaplanowano na 18 września, ale formalnie dzień emisji wypadać będzie 29 września. W pierwszym tygodniu października papiery powinny natomiast trafić do giełdowego obrotu.

W przypadku wystąpienia nadsubskrypcji Ghelamco zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia proporcjonalnej redukcji, z czym mieliśmy do czynienia w czterech czerwcowo-lipcowych emisjach. Warte 205 mln zł publiczne oferty prospektowe dewelopera przyciągnęły wówczas 436 mln zł popytu.

Warta do 55 mln zł oferta obligacji serii PPS to prawdopodobnie ostatnia emisja Ghelamco w ramach programu na 350 mln zł. Jej całkowite uplasowanie oznaczać będzie pełne wykorzystanie ustalonego limitu po siedmiu miesiącach od zatwierdzenia prospektu przez KNF.

Na Catalyst notowanych jest 21 serii obligacji Ghelamco o łącznej wartości 1,17 mld zł, z czego cztery wygasają jeszcze w tym roku (121 mln zł). 

Naszym zdaniem

Obniżenie kuponu przez Ghelamco w najnowszej ofercie można odczytywać jako naturalny krok, na który pozwalają warunki rynkowe. By wspomnieć przede wszystkim bardzo wysoki popyt z czerwcowo-lipcowych emisji. Po ostatnich udanych emisjach i zebraniu z rynku 245 mln zł (w tym 205 mln zł od inwestorów indywidualnych) deweloper może pozwolić sobie na rezygnację z relatywnie wysokiej premii, którą proponował w czerwcu i lipcu. 

Jednorazowe obniżenie kuponu o 0,6 pkt proc. przy zasadniczo niezmienionej sytuacji finansowej i dalszej niepewności gospodarczej wydać się może ruchem odważnym, szczególnie na tle giełdowej wyceny ostatnich emisji, które zostały zasymilowane pod wspólną nazwą GHE0124. W poniedziałek rano papiery te notowane są bowiem po 100,5 proc. nominału, co daje 5,86 proc. rentowności brutto do wykupu (wliczając prowizję maklerską). Podaż na tych warunkach kończy się wprawdzie przy 507 obligacjach (51 tys. zł), ale z powodzeniem kolejne 4,56 tys. obligacji (456 tys. zł) nabyć można przy rentownościach rzędu 5,69-5,79 proc. 

Łącznie na Catalyst można od ręki kupić ponad 6,17 tys. obligacji (617 tys. zł) GHE0124 z rentownością ponad 5,5 proc. brutto. Bardziej aktywnych inwestorów premiuje więc rynek wtórny, ale to niekoniecznie do nich kierowana jest oferta Ghelamco, o czym przekonuje choćby ograniczenie jej tym razem tylko do PKO BP, co wiąże się od razu z podwyższonym progiem wejścia.

Więcej wiadomości o Ghelamco Invest Sp. z o.o.

Więcej wiadomości kategorii Emisje

Emisje