czwartek, 30 maja 2024

Newsroom

Rynek oczekuje mniej gołębiej RPP po zmianie władzy

msd | 17 października 2023
W odpowiedzi na możliwość uzyskania sejmowej większości przez demokratyczną opozycję krzywa rentowności polskich obligacji skarbowych uległa wypłaszczeniu, a oczekiwania dalszych spadków stóp WIBOR zelżały.

Po podliczeniu wszystkich obwodów, PiS zdobył 35,38 proc. głosów w wyborach parlamentarnych, co w najbardziej prawdopodobnym scenariuszu nie pozwoli mu na utrzymanie władzy przez kolejne cztery lata. Koalicja Obywatelska z 30,7 proc. głosów w połączeniu z Trzecią Drogą (14,4 proc.) oraz Lewicą (8,61 proc.) będą mogły liczyć łącznie na 248 mandatów do Sejmu wobec 231, które wymagane są do uzyskania większości. 

Na rynku długu scenariusz przejęcia władzy przez opozycję przyjęto wypłaszczeniem krzywej rentowności. Dochodowość dwuletnich obligacji skarbowych wzrosła bowiem w poniedziałek o 13 pkt bazowych do 5,39 proc., a rentowność papierów pięcio- i dziesięcioletnich spadła kolejno o 5 pb. i 17 pb., zatrzymując się na 5,38 proc. oraz 5,66 proc. I prawdopodobnie dowodzi to oczekiwań na mniej gołębie nastawienie Rady Polityki Pieniężnej w kolejnych kwartałach oraz potencjał wyższej ścieżki stóp procentowych w przyszłości. 

Warto odnotować, że przy spadających rentownościach długoterminowych obligacji równocześnie rosły stawki IRS, co powodowało zawężenie tzw. spreadu asset swap, będącego swoistą miarą ryzyka kredytowego. Rynek brać może pod uwagę między innymi odblokowanie unijnych środków, mniej rozrzutną politykę fiskalną, czy mniejsze obciążenia banków (np. brak wakacji kredytowych).

We wtorek rano agencja Moody’s poinformowała, że zmiana rządu mogłaby pomóc poprawić relacje z UE, co z kolei byłoby pozytywne dla oceny kredytowej Polski.

Jeśli zaś chodzi o krótkie stopy, tylko w poniedziałek kontrakty na trzymiesięczny WIBOR w horyzoncie kilku kolejnych kwartałów wzrosły o 15-24 pb. I tak, za trzy miesiące stawka WIBOR 3M miałaby spaść z obecnych 5,68 proc. do 5,41 proc., by kwartał i dwa kwartały później obniżyć się kolejno do 5,13 proc. oraz 4,86 proc.  

W odpowiedzi na wyborcze wyniki złoty zyskał w poniedziałek 1,8 proc. wobec euro, a we wtorek rano nadal lekko się umacniał. Z kolei indeks WIG20, po ponad 5-proc. wzroście w poniedziałek, we wtorek przed godz. 10 zyskiwał 3,4 proc.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze