wtorek, 26 listopada 2024

Newsroom

Rząd zapowiada poprawę oferty obligacji detalicznych

msd | 10 maja 2022
Resort finansów pracuje nad uatrakcyjnieniem oferty papierów skarbowych adresowanej do indywidualnych inwestorów. Szczegóły mają zostać przedstawione w najbliższych dniach.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, rząd zamierza przedstawić rozwiązania mające na celu wzrost oprocentowania bankowych depozytów, aczkolwiek – jak wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego – nie będą one mieć charakteru ustawowego. Proponowany pakiet rozwiązań w zakresie oszczędności ma też objąć ofertę obligacji detalicznych.

„Zaproponuję w  najbliższych dniach rozwiązania w zakresie oszczędności, które powinny być oferowane Polakom przez sektor finansowy, ale i te które już dzisiaj w Ministerstwie Finansów są proponowane i spróbujemy przedstawić jak najlepsze warunki dla naszych obywateli” – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Jak wyjaśniła minister finansów Magdalena Rzeczkowska, resort finansów pracuje obecnie nad uatrakcyjnieniem oferty obligacji detalicznych. Przedstawiciele rządu na razie nie ujawniają jednak, jak może wyglądać emisja, nad którą toczą się prace i w jaki sposób zostanie ona uzależniona od wysokości inflacji.

W ocenie premiera, byłego bankowca, na skutek rosnących stóp procentowych instytucje finansowe notują wysokie zyski, nie dzieląc się nimi z klientami, co – jak zaznaczył – stanowi niedopuszczalne zachowanie.

Jak na razie, rząd chcąc skłonić mocno nadpłynne banki do podniesienia oprocentowania lokat sam niespecjalnie nadąża z dostosowaniem kuponów na obligacjach detalicznych do panujących warunków rynkowych. Dość wspomnieć, że oferowane w maju inwestorom indywidulnym dwuletnie obligacje skarbowe dadzą zarobić 3 proc. w skali roku. Tymczasem dostępne na GPW hurtowe papiery o podobnym okresie spłaty (PS0424) oferują 6,4 proc. rentowności.

Podczas wtorkowej konferencji przedstawiciele rządu przedstawili też – wcześniej zapowiadany – pakiet pomocy kredytobiorcom. Zakłada on po cztery miesiące wakacji kredytowych w 2022 i 2023 r., a także zwiększenie istniejącego Funduszu Wsparcia Kredytobiorców oraz zastąpienie wykorzystywanego w umowach kredytów hipotecznych wskaźnika WIBOR inną stawką o zasadniczo niższej wysokości.

Konsultacje społeczne propozycji pomocy kredytobiorcom trwają do najbliższego piątku, 13 maja, a przyjęcie przepisów przez Radę Ministrów zaplanowano na 17 maja. Mają one trafić do… projektu ustawy o crowdfundingu (finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych).

Więcej wiadomości kategorii Emisje