sobota, 04 maja 2024

Newsroom

S&P Global Ratings oczekuje osłabienia jakości aktywów polskich banków

msd | 25 lipca 2023
Według agencji, wysokie koszty finansowania będą niekorzystnie wpływać na jakość aktywów w krajowym sektorze bankowym, który mierzyć się musi z kredytami frankowymi, wymogami MREL i ryzykiem rządowej interwencji.

Agencja S&P Global Ratings spodziewa się, że udział niepracujących aktywów w polskim sektorze bankowym wzrośnie z 5,2 proc. w 2022 r. do 6,0 proc. w 2023 r. i 6,2 proc. w 2024 r. Według jej prognoz, tegoroczna sprzedaż kredytów spadnie o 1,9 proc. r/r, ale po chwilowej zadyszce rok 2024 przyniesie odbicie rynku o 4,4 proc. Ponadto, S&P oczekuje też poprawy rentowności aktywów sektora z 0,6 proc. w 2022 r. do 0,8 i 1,0 proc. w dwóch kolejnych latach. 

Wśród kluczowych czynników ryzyka dla krajowych banków nadal pozostawać mają koszty związane z frankowymi kredytami hipotecznymi.

- Mimo że nawet najbardziej zagrożone banki powinny być w stanie zaabsorbować te koszty, ryzyko może nadal zagrażać stabilności finansowej, jeśli bufor rentowności operacyjnej zmniejszy się lub jeśli orzeczenia sądowe wskażą na jeszcze wyższe koszty niż obecnie przewidujemy – napisał Heiko Verhaag, główny analityk kredytowy z S&P Global Ratings.

Jak wskazał, polski sektor bankowy liczyć się też musi z ryzykiem kolejnych rządowych ingerencji. 

- Wybory parlamentarne, które będą miały miejsce w 2023 r. niosą ze sobą ryzyko kolejnych ingerencji w nadzwyczajnym trybie, jednak spodziewamy się, że banki mają siłę by zaabsorbować wszelkie dodatkowe koszty dzięki wysokiej rentowności operacyjnej – wskazał także.

Jak podano w raporcie o sektorze bankowym, obok sprawy kredytów frankowych, czy możliwego osłabienia jakości aktywów, w przypadku rodzimych instytucji warto monitorować także pozyskiwanie funduszy w celu spełnienia minimalnego wymogu MREL. 

Tworząc prognozy dla polskiego sektora S&P założyło między innymi umiarkowany wzrost PKB w 2023 r. i poprawę perspektyw gospodarczych na kolejne lata. Inflacja miałaby natomiast zbliżyć się do celu na przełomie 2024 i 2025 r.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze