wtorek, 30 listopada 2021

Newsroom

Sprzedaż obligacji detalicznych wyniosła 3,6 mld zł w październiku

msd | 15 listopada 2021
Zgłoszony przez inwestorów popyt na oszczędnościowe papiery skarbowe okazał się w październiku najniższy od siedmiu miesięcy. Po ostatnich decyzja RPP narastać mogą oczekiwania na wzrost kuponów.

Kilkuprocentowy spadek sprzedaży detalicznych skarbówek w stosunku do poprzednich miesięcy, gdy inwestorzy regularnie zgłaszali 3,64-3,90 mld zł popytu, wystarczył, by określić październik mianem najsłabszego miesiąca od lutego tego roku. Jak na fakt, że to właśnie w październiku RPP zaczęła podnosić stopy procentowe, sprzedaż 3,60 mld zł papierów oszczędnościowych nadal wydaje się wynikiem wysokim. Być może efekt decyzji Rady będzie lepiej widoczny dopiero w listopadzie, gdy po kolejnej – większej tym razem – podwyżce stóp procentowych, oferowane przez resort finansów obligacje nadal oprocentowane są tak, jak wcześniej.

Tymczasem w październiku nadal dominowały trzymiesięczne obligacje (stałe 0,5 proc. rocznie), na które popyt sięgnął 1,94 mld zł. Niezmiennie też około jednej trzeciej pieniędzy inwestorów popłynęło natomiast do czteroletnich papierów antyinflacyjnych (1,22 mld zł). Ponad 6-proc. udział w łącznej sprzedaży utrzymały emerytalne dziesięciolatki (230 mln zł). Za to dwuletni stałokuponowy dług (170 mln zł) cieszył się najmniejszym zainteresowaniem od maja ubiegłego roku. Niezmiennie nisko, poniżej 0,5 proc., utrzymał się natomiast udział WIBOR-owych obligacji trzyletnich oraz sześcio- i 12-letnich papierów rodzinnych.

Po dziesięciu miesiącach tego roku łączna sprzedaż detalicznych obligacji skarbowych sięgała 36,2 mld zł, już mocno przekraczając rekordowy dotychczas wynik z 2020 r., gdy całoroczny popyt inwestorów sięgnął 28,4 mld zł.

Przy czym pisząc o kolejnych rekordach warto przypomnieć, że ponad połowa tegorocznej sprzedaży przypada na papiery trzymiesięczne (37 proc. w ub.r.), które w przypadku rolowania przez inwestorów na kolejne okresy mogą pojawiać się w statystykach Ministerstwa Finansów nawet kilkukrotnie w tym samym roku. Jeśli natomiast spojrzeć na dane o zadłużeniu skarbu państwa, to jednak czteroletnie papiery antyinflacyjne stanowią główną siłę napędową oferty resortu finansów.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje