sobota, 23 listopada 2024

Newsroom

Stałe oprocentowanie od Rokity na czas niepewności

Emil Szweda dla Gazety Giełdy i Inwestorów "Parkiet" | 30 kwietnia 2020
Zapisy w nowej emisji obligacji PCC Rokita potrwają aż do 11 maja. Jednak to nie wynik wyborów wpłynie na decyzje inwestorów, lecz sprawy jeszcze bardziej przyziemne.

Tekst ukazał się w Gazecie Giełdy i Inwestorów „Parkiet” 27 kwietnia. Opublikowano za zgodą redakcji. Wszelkie prawa zastrzeżone.

PCC Rokita oferuje inwestorom indywidualnym siedmioletnie obligacje oprocentowane na 5,5 proc. w skali roku i kuponem płatnym co kwartał. Wartość emisji ustalono na 20 mln zł, co nie jest przypadkiem. 30 kwietnia chemiczna grupa wykupi (prawie dwa miesiące) przed terminem obligacje także pochodzące z publicznej emisji, tyle, że sprzed pięciu lat. Wówczas wielkość emisji także ustalono na 20 mln zł, a oprocentowanie na 5 proc. w skali roku. Jest to operacja, jakich Rokita przeprowadziła w minionych latach wiele – zwraca inwestorom pieniądze i jednocześnie proponuje im złożenie zapisu w nowej emisji. Tym razem nieco lepiej oprocentowanej, ale za to o dłuższym terminie wykupu. Ze względu na majówkę, inwestorzy dostali sporo czasu na składanie zapisów – aż do powyborczego (?) poniedziałku.

Niepewne czasy

Kilka miesięcy temu inwestorzy zapewne bez większego wahania wzięliby udział w nowej emisji. Emitent sprawdzony (Rokita, przeprowadza publiczne emisje obligacji od 2011 r. i ma najdłuższe pod tym względem tradycje na Catalyst) i rzetelny. Ale dwa miesiące temu rzeczywistość się zmieniła.

Pod pewnymi względami – na lepszą dla posiadaczy obligacji Rokity. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 1 pkt proc., a w ślad za nimi ruszyły także stopy WIBOR. Premia oferowana przez Rokitę względem stóp WIBOR (a zatem także wobec większości obligacji korporacyjnych obecnych na Catalyst) wzrosła więc właśnie o 1 pkt proc. Również siedmioletnie kontrakty na stopy procentowe (IRS) spadły do 0,75 proc., co można odczytać jako wyraz braku oczekiwań podwyżek stóp w najbliższej przyszłości. Rynek ich po prostu nie dyskontuje, choć trzeba pamiętać, że notowania stóp IRS mają więcej wspólnego z rentownością obligacji skarbowych, a ta – za sprawą ich skupu przez Narodowy Bank Polski – jest rekordowo niska. W każdym razie premia oferowana przez PCC Rokita względem WIBOR i kontraktów na stopę procentową wzrosła, zatem mimo oprocentowania takiego samego jak w październiku ub.r. (podczas ostatniej emisji publicznej Rokity), inwestorom proponowane jest zrobienie lepszego interesu.

Warto jednak zauważyć, że obligacje Rokity na Catalyst także uległy presji podaży i – z niewielkimi wyjątkami – notowane są poniżej wartości nominalnych. Co oznacza, że oferują one wyższą rentowność niż 5,5 proc. brutto oferowane w ramach emisji, a przy tym także krótszy czas inwestycji, a więc także i jej mniejsze ryzyko kredytowe. Ze względu na nieprzewidywalne warunki gospodarcze, krótki czas inwestycji ma dziś znaczenie znacznie większe niż w okresie przed pandemią.

Obligacje PCC Rokita na Catalyst

Ryzyko kredytowe Rokity

Dodatkowo, jeśli prześledzimy historię wskaźników zadłużenia PCC Rokita na przestrzeni ostatnich lat, okaże się, że już od dwóch lat wykazują one tendencję rosnącą. Dług netto w relacji do kapitału własnego, corocznie uszczuplanego wypłatą dywidendy, wzrósł dwukrotnie od końca 2017 r., a w relacji do zysku EBITDA niemal się podwoił. O ponad połowę (do 7,3) spadł natomiast wskaźnik pokrycia odsetek. We wszystkich trzech przypadkach wskaźniki zadłużenia i zdolności do jego obsługi utrzymują się w okolicach poziomów przyjmowanych książkowo jako bezpieczne, niemniej ich pogorszenie jest faktem.

PCC Rokita jest producentem chemii przemysłowej i spowolnienie w całej gospodarce odbije się zapewne także na przychodach grupy, ale spadek cen ropy obniży koszty. W ostatnich tygodniach notowania akcji Rokity wzrosły o ok. 30 proc. od marcowego dołka, ale są wciąż o 60 proc. tańsze niż w połowie 2018 r. Podobnie przebiegają notowania niemieckiego koncernu BASF – rywala Rokity na rynku europejskim.

Wskaźniki zadłużenia PCC Rokita

Więcej wiadomości o PCC Rokita S.A.

  • PCC Rokita ze stratą w III kw.

    15 listopada 2024
    W wyniku niesprzyjającej sytuacji rynkowej chemiczna grupa osiągnęła w III kwartale pierwszą od co najmniej kilkunastu lat stratę netto. Mimo równoległego wzrostu zadłużenia, jej sytuacja finansowa wciąż pozostawała jednak znacznie lepsza niż przed okresem prosperity z lat 2021-2022.
    czytaj więcej
  • Spółka Rokity i Exolu pożyczy 344 mln zł

    11 października 2024
    Podmiot będący wspólnym przedsięwzięciem chemicznych spółek z grupy PCC zawarł umowy kredytowe, z których większość środków trafi na finansowanie budowy nowego zakładu.
    czytaj więcej
  • Lekka poprawa wyników PCC Rokity

    22 sierpnia 2024
    Choć drugi kwartał upłynął chemicznej grupie pod znakiem delikatnej poprawy rentowności, to z powodu wypłaty dywidendy jej dług netto po raz pierwszy od trzech lat przekroczył równowartość 12-miesięcznego zysku EBITDA.
    czytaj więcej
  • Wyniki Rokity nadal pod dużą presją

    16 maja 2024
    Zysk EBITDA chemicznej grupy spadł w I kwartale o dwie trzecie w stosunku do poprzedniego roku. Jej przepływy operacyjne były zaś najniższe od sześciu lat.
    czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Emisje