wtorek, 05 grudnia 2023

Newsroom

To nie koniec wzrostu obligacyjnych kuponów

Michał Sadrak | 02 listopada 2022
Stawki WIBOR kontynuują powolny marsz w górę, a rynkowe oczekiwania wskazują, że w perspektywie kilku miesięcy średnie oprocentowanie notowanych na GPW papierów dłużnych przedsiębiorstw sięgnie około 12 proc.

Trzy- i sześciomiesięczny WIBOR wzrósł w październiku po około 0,3 pkt proc., kolejno do 7,51 proc. oraz 7,72 proc. Rynek nie dowierza bowiem w to, że Rada Polityki Pieniężnej może sobie pozwolić na zakończenie cyklu przy stopie referencyjnej rzędu 6,75 proc. A tym samym trwające od roku wzrosty oprocentowanie zmiennokuponowych korporatów prawdopodobnie jeszcze długo nie dobiegną końca.

Aktualnie średnie oprocentowanie notowanych na GPW obligacji firm to 10,8 proc. (11 proc. bez banków). Samo tylko dostosowanie do bieżących stawek WIBOR podbiłby je do 11,3 proc. (11,5 proc. bez banków). Na tym jednak nie koniec, bo w perspektywie kolejnych miesięcy rynek oczekuje dalszych wzrostów WIBOR-u.

Jeśli wierzyć stawkom z rynku terminowego, na początku lutego trzy- i sześciomiesięczny WIBOR sięgną około 7,9 proc. oraz ponad 8 proc., by w maju dołożyć kolejne 0,2 pkt proc. Gdyby tak się stało, przeciętny kupon ze zmiennokuponowych korporatów sięgnąłby około 11,8 proc. w drugiej połowie przyszłego roku (12 proc. bez banków). To dość czasu, by rynek zdążył jeszcze kilkukrotnie zmienić swoje oczekiwania wobec stóp procentowych. Niemniej, już teraz warto zadać sobie pytanie, czy każde z notowanych na GPW przedsiębiorstw cechuje się wystarczającą rentownością operacyjną, by pokryć dalszy wzrost kosztów odsetkowych.

Poza wybranymi bankami, na utrzymanie jednocyfrowych kuponów (9,2-9,9 proc.) liczyć mogą już praktycznie tylko spółki skarbu państwa i tylko niektóre największe giełdowe podmioty, jak Cyfrowy Polsat, Dino, Dom Development, czy LPP.

Na Catalyst notowane są 204 serie korporacyjnego długu o łącznej wartości 36,5 mld zł, z czego 169 z nich (34,8 mld zł) ma kupon oparty o stawki WIBOR. 

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Rynkowy zwrot

  01 grudnia 2023
  Najpierw wstępne odczyty inflacji potwierdziły kierunek spadkowy, a później odczyty PMI wskazały na słabnącą koniunkturę w Europie. W efekcie rentowności spadły. Nie wszystkie karty zostały jeszcze odkryte.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Rekordowy rok 2023

  24 listopada 2023
  Na całoroczne podsumowania jeszcze zbyt wcześnie, ale już dziś wiadomo, że 2023 r. okazał się najlepszym w historii pod względem wartości i liczby przeprowadzonych emisji obligacji korporacyjnych, z wyłączeniem banków, skierowanych do indywidualnych inwestorów na podstawie prospektów.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Nowe warunki już działają

  17 listopada 2023
  Do grupki emitentów zbierających zapisy od inwestorów indywidualnych dołączyły Echo Investment oraz Budlex. A ponieważ Developres wydłużył ofertę ze względów proceduralnych, w pewnym momencie łącznie aż pięciu emitentów prowadziło ogólnodostępną dystrybucję w jednym czasie. Rynek w rozkwicie.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (październik 2023)

  17 listopada 2023
  W październiku obrót na Catalyst osiągnął 507,87 mln zł - powyżej 12-miesięcznej średniej (450,64 mln zł) i o 51,2 proc. od obrotów wygenerowanych we wrześniu.
  czytaj więcej