sobota, 27 kwietnia 2024

Newsroom

Tygodniowy przegląd rynku obligacji: Portugalię mogą czekać kłopoty

Michael Boye, Saxo Bank | 31 sierpnia 2016
Możliwy kryzys w Portugalii – agencja DBRS rozważa obcięcie ratingu kraju. ECB negatywnie przyjąłby utratę przez kraj ratingu na poziomie inwestycyjnym. Portugalia nie może pozwolić sobie na utratę największego kupca długu. Szerzej nieznana agencja ratingowa DBRS może po prostu wykorzystywać swoje „5 minut”.

Grecja przez długi czas była postrzegana jako najsłabsze ogniwo w strefie euro, ale teraz, gdy jej problemy zeszły na drugi plan — przynajmniej w ocenie rynku — nasilają się obawy o kondycję innej peryferyjnej gospodarki - Portugalii.

Być może ten kraj jest mistrzem Europy w piłce nożnej, ale w oczach inwestorów na rynku długu oraz agencji ratingowych, gospodarka nie może pochwalić się równie dużymi sukcesami.

W większości głównych agencji rating kraju znajduje się poniżej poziomu inwestycyjnego. Jedyną agencją, w której Portugalia może pochwalić się ratingiem na poziomie inwestycyjnym, jest niewielki i mniej znany DBRS. Zazwyczaj inwestorzy nie śledzą ratingów tej agencji, ale jej ocena jest teraz szczególnie ważna dla Portugalii – rating na poziomie inwestycyjnym jest bowiem ważny dla Europejskiego Banku Centralnego (ECB). Utrata tego ratingu to utrata największego kupca obligacji.

Wkrótce sytuacja Portugalii może znacznie się skomplikować, ponieważ w ostatnim czasie DBRS wyrażał się krytycznie na temat kondycji finansów kraju. Inną kwestią jest fakt, że agencja ratingowa – szerzej nieznana – ma teraz swoje pięć minut, które po prostu może starać się maksymalnie wykorzystać. 

Oprócz zagrożeń związanych z potencjalnym obcięciem ratingu przez DBRS, Lizbona musi także rozwiązać kwestię wsparcia Caixa Geral, które wymagałoby modyfikacji budżetu. A to, z kolei, spowodowałoby, że Portugalia znalazłaby się na czarnej liście Brukseli.

Na razie poziomy rentowności obligacji nie dają powodów do obaw, co sugeruje, że rynek nie jest jeszcze zaniepokojony sytuacją. Być może inwestorzy są przeświadczeni, że Portugalia jest zbyt dużą gospodarką, aby pozwolić jej upaść, a ECB znalazłby argument, aby skupować obligacje kraju, nawet jeśli jego rating straciłby poziom inwestycyjny, lub zaoferować mu wsparcie finansowe.

Spread 10-letnich obligacji jest w tym roku szerszy o ponad 100 punktów bazowych...

Źródło: Bloomberg.

Ale patrząc z perspektywy historycznej, rentowność jest jeszcze daleko od poziomów z najgorszego kryzysu…

Źródło: Bloomberg.

Na początku 2015, spread 10-letnich obligacji Portugalii był porównywalny do długu Hiszpanii, ale od tego momentu zwiększył się o 200 punktów bazowych… 

 Źródło: Bloomberg.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Start nowego sezonu

    26 kwietnia 2024
    Po ofercie Marvipolu zapisy uruchomiło Echo Investment, które tym razem zdecydowało się na nieznaczne obniżenie oferowanej marży. Niemal równolegle prowadzone są zapisy MCI Management. Sezon emisji rozkręcił się na dobre i przy dobrym wietrze potrwa przynajmniej do końca roku.
    czytaj więcej
  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej