sobota, 27 kwietnia 2024

Newsroom

Tygodniowy Przegląd Rynku Obligacji: Silny popyt na nowe obligacje Arabii Saudyjskiej

Michael Boye, trader na rynku instrumentów dłużnych, Saxo Bank | 27 października 2016
Księga popytu na zeszłotygodniową emisję obligacji Arabii Saudyjskiej osiągnęła wartość 67 miliardów USD. Apetyt inwestorów na dług w Zatoce Perskiej jest silny. Popyt na obligacje Omanu może być jeszcze większy niż na dług Arabii Saudyjskiej.

Przez kilka miesięcy, na rynku utrzymywały się spekulacje, że Królestwo Arabii Saudyjskiej rozważało pierwszą międzynarodową emisję obligacji. 

Był to sygnał, że państwo kieruje się w stronę reform finansowych i gospodarczych, a także otwiera się na międzynarodowe rynki kapitałowe. Kluczowym czynnikiem, który skłonił państwo do podjęcia takiej decyzji, jest wielki deficyt budżetowy, który – tak jak w całym regionie Zatoki Perskiej – wzrósł z powodu spadających cen ropy naftowej.

Mimo słabnących fundamentów gospodarek w regionie, silnie zależnych od notowań ropy, apetyt inwestorów na ich dług pozostał silny, co potwierdziła warta 9 miliardów USD emisja obligacji Kataru w maju, oraz warta 5 miliardów USD  - Abu Dhabi w kwietniu.

Obie emisje z pewnością zachęciły Rijad do zwrócenia się ku międzynarodowym rynkom kapitałowym, do czego w końcu doszło w ubiegłym tygodniu. Emisja przebiła (wysokie) oczekiwania – jej wartość wyniosła ponad 17 miliardów USD, obejmując nowe 5-, 10- i 30-letnie obligacje.

Wartość księgi popytu sięgnęła 67 miliardów USD, co umożliwiło istotne zmniejszenie spreadów. Oznacza to także niższe rentowności od wcześniej planowanych. Po emisji, obrót na rynku wtórnym jeszcze silniej obniżył spready i rentowności!

Dla inwestorów, którzy nie zdecydowali się na wzięcie udziału w emisji, rentowności długu Arabii Saudyjskiej będą coraz mniej atrakcyjne. Zwłaszcza, jeśli porówna się je do innych rządowych obligacji w regionie – a państwa te charakteryzują się podobnym profilem ryzyka, na który wpływa przede wszystkim istotna ekspozycja na ropę naftową. 

Obligacje Kataru, o których wspomniałem wyżej, charakteryzują się ratingiem Aa2 w Moody's (trzeci najwyższy rating agencji oraz dwa poziomy wyżej niż A1 obligacji Arabii Saudyjskiej), a jego rentowności znajdują się obecnie tylko na nieco niższych poziomach niż dług Arabii Saudyjskiej. 

Inwestorzy mogą także zainteresować się Omanem, który w czerwcu przeprowadził emisję swojego długu. 

Charakteryzuje się on ratingiem inwestycyjnym na poziomie Baa1 w Moody’s, a jego rentowności są wyższe o jeden punkt procentowy niż obligacji Arabii Saudyjskiej – rynek tego nie zignoruje, zwłaszcza, gdy umilkną fanfary wokół emisji w Arabii Saudyjskiej.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Start nowego sezonu

    26 kwietnia 2024
    Po ofercie Marvipolu zapisy uruchomiło Echo Investment, które tym razem zdecydowało się na nieznaczne obniżenie oferowanej marży. Niemal równolegle prowadzone są zapisy MCI Management. Sezon emisji rozkręcił się na dobre i przy dobrym wietrze potrwa przynajmniej do końca roku.
    czytaj więcej
  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej