wtorek, 12 grudnia 2017

Newsroom

W II połowie roku górą fundusze pieniężne

Paweł Dolegacz, dyr. inwestycyjny ds. rynku papierów dłużnych, Esaliens TFI | 19 lipca 2017
W drugiej połowie 2017 r. fundusze pieniężne powinny przynieść wyższy zysk niż fundusze obligacji skarbowych. Stopy zwrotu w przypadku polskich obligacji nie będą już tak dobre jak to miało miejsce w pierwszej połowie roku.

W odniesieniu do rynku długu i jego perspektyw w drugiej połowie roku należy się przede wszystkim zastanowić czy tendencja poprawiającej się sytuacji fiskalnej w Polsce jest stanem trwałym i czy budżet udźwignie ciężar obniżonego wieku emerytalnego. Ponadto kluczową kwestią jest skala zacieśniania polityki monetarnej zarówno w USA, jak i strefie Euro. Zakładamy, że deficyt budżetowy będzie niższy od założeń ustawy budżetowej. Może to jednak nie zrekompensować efektu wyższych stóp procentowych na tzw. rynkach rozwiniętych.

Globalny rynek długu krajów rozwijających się kształtuje się bardzo dynamicznie w ostatnich latach. Na przestrzeni ostatnich 10 lat wartość emisji obligacji potroiła się. Również rynki obligacji państw rozwiniętych (głównie USA, Japonia i strefa euro) gwałtownie zwiększyły swoją objętość za sprawą tzw. ilościowej stymulacji monetarnej. W efekcie globalny rynek długu przedstawia bogatą paletę możliwości inwestycyjnych przy płynności przewyższającej rynki akcji.

Obecnie Polska jest uznawana przez wielu ekspertów za kraj sub-euro. Oznacza to, że awansowała w postrzeganiu jako kraj wyróżniający się wśród krajów EM. Jednak biorąc pod uwagę coraz mniejszą premię za ryzyko Polski, należy zastanowić się, czy nie lepiej poszukać alternatyw dających wyższy zarobek.

Obecnie średnia premia krajów rozwijających się wobec amerykańskich obligacji jest wyższa od Polski około 220 punktów w skali roku. A ponieważ zacieśnianie polityki monetarnej na świecie będzie przebiegać bardzo powoli, warto skorzystać z oferowanych wyższych rentowności w innych krajach (10-latki skarbowe w Turcji kwotowane są po 10,3 proc., a w Brazylii po 4,88 proc.).

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Rok dobry, tylko miesiąc słabszy

  08 grudnia 2017
  873 inwestorów, którzy złożyli zapisy na obligacje PKN Orlen to wynik poniżej oczekiwań, zwłaszcza wobec szans na szybki zysk i szerszą niż poprzednio kampanię reklamową.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (listopad 2017)

  08 grudnia 2017
  W listopadzie ponownie pod presją znalazły się obligacje Getin Noble Banku, aż połowa z dziesięciu najbardziej spadających serii była papierami tego jednego z najaktywniejszych emitentów na rynku.
  czytaj więcej
 • Grecy rozważają powrót na rynki

  18 lipca 2017
  Od 2010 roku kryzys zadłużenia w Grecji pozostaje zagrożeniem dla stabilności europejskiego rynku finansowego. Inwestorzy na rynku obligacji mogą otrzymać możliwość inwestycji w rządowy dług Grecji. Czy Grecja, ze swoją historią bliską bankructwa, odstraszy inwestorów?
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Powrót PCC Exol i Rokity

  14 lipca 2017
  Ostatnich kilka dni przyniosło umocnienie obligacji skarbowych na światowych rynkach, co sprzyja plasowaniu długu o stałym oprocentowaniu. Spółki z Dolnego Brzegu mają w tym największe doświadczenie.
  czytaj więcej

Emisje