środa, 01 maja 2024

Newsroom

W II połowie roku górą fundusze pieniężne

Paweł Dolegacz, dyr. inwestycyjny ds. rynku papierów dłużnych, Esaliens TFI | 19 lipca 2017
W drugiej połowie 2017 r. fundusze pieniężne powinny przynieść wyższy zysk niż fundusze obligacji skarbowych. Stopy zwrotu w przypadku polskich obligacji nie będą już tak dobre jak to miało miejsce w pierwszej połowie roku.

W odniesieniu do rynku długu i jego perspektyw w drugiej połowie roku należy się przede wszystkim zastanowić czy tendencja poprawiającej się sytuacji fiskalnej w Polsce jest stanem trwałym i czy budżet udźwignie ciężar obniżonego wieku emerytalnego. Ponadto kluczową kwestią jest skala zacieśniania polityki monetarnej zarówno w USA, jak i strefie Euro. Zakładamy, że deficyt budżetowy będzie niższy od założeń ustawy budżetowej. Może to jednak nie zrekompensować efektu wyższych stóp procentowych na tzw. rynkach rozwiniętych.

Globalny rynek długu krajów rozwijających się kształtuje się bardzo dynamicznie w ostatnich latach. Na przestrzeni ostatnich 10 lat wartość emisji obligacji potroiła się. Również rynki obligacji państw rozwiniętych (głównie USA, Japonia i strefa euro) gwałtownie zwiększyły swoją objętość za sprawą tzw. ilościowej stymulacji monetarnej. W efekcie globalny rynek długu przedstawia bogatą paletę możliwości inwestycyjnych przy płynności przewyższającej rynki akcji.

Obecnie Polska jest uznawana przez wielu ekspertów za kraj sub-euro. Oznacza to, że awansowała w postrzeganiu jako kraj wyróżniający się wśród krajów EM. Jednak biorąc pod uwagę coraz mniejszą premię za ryzyko Polski, należy zastanowić się, czy nie lepiej poszukać alternatyw dających wyższy zarobek.

Obecnie średnia premia krajów rozwijających się wobec amerykańskich obligacji jest wyższa od Polski około 220 punktów w skali roku. A ponieważ zacieśnianie polityki monetarnej na świecie będzie przebiegać bardzo powoli, warto skorzystać z oferowanych wyższych rentowności w innych krajach (10-latki skarbowe w Turcji kwotowane są po 10,3 proc., a w Brazylii po 4,88 proc.).

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Inflacja wzrosła w kwietniu do 2,4 proc. r/r

    30 kwietnia 2024
    Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł z 2,0 proc. r/r w marcu do 2,4 proc. r/r w kwietniu, wynika z szybkiego szacunku GUS.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Start nowego sezonu

    26 kwietnia 2024
    Po ofercie Marvipolu zapisy uruchomiło Echo Investment, które tym razem zdecydowało się na nieznaczne obniżenie oferowanej marży. Niemal równolegle prowadzone są zapisy MCI Management. Sezon emisji rozkręcił się na dobre i przy dobrym wietrze potrwa przynajmniej do końca roku.
    czytaj więcej
  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej