niedziela, 22 lipca 2018

Newsroom

Wenezuela na krawędzi

Michael Boye, Saxo Bank | 03 sierpnia 2017
Praktycznie fikcyjne wybory spowodowały, że państwo znalazło się w chaosie. Załamanie cen ropy naftowej od 2014 r. uderzyło w gospodarkę, która już wcześniej była słaba. Bank Centralny Wenezueli polega na dostępie do rynków USD, aby obsłużyć zadłużenie. Tymczasem USA grożą sankcjami.

Dla Wenezueli polityczna niestabilność to codzienność od dekad. Trwający od dawna system socjalistyczny doprowadził państwo do chaosu ekonomicznego.

W ten weekend Prezydent Nicolas Maduro zakończył w dużej mierze fikcyjne wybory, dzięki którym jeszcze silniej zcentralizował władzę. W ich wyniku nasilił się chaos oraz doszło do walk między protestującymi a policją na ulicach Caracas. Możliwym scenariuszem jest bankructwo a nawet wojna domowa – a należy pamiętać, że kiedyś Wenezuela była przykładem dobrze prosperującej gospodarki.

Państwo jest świetnym przykładem, jak można doprowadzić do upadku gospodarkę bogatą w surowce. Oczywiście nie jest to pierwsza taka sytuacja na kontynencie. 

Przykłady z ostatniego okresu to między innymi Argentyna i Brazylia, w których socjalistyczne eksperymenty i rządy dyktatorów doprowadziły do korupcji, niestabilności politycznej oraz pogorszenia warunków gospodarczych. Wenezuela znajduje się w jeszcze gorszej sytuacji, w sensie politycznym i gospodarczym, podczas gdy oba wyżej wymienione państwa wydają się wracać na prostą.

Co zaskakujące, państwo często emitowało obligacje i było dość popularną alternatywą dla inwestorów szukających ryzyka i wyższych zwrotów. Inwestorzy Ci wskazywali na znaczne złoża ropy, prawdopodobnie największe takie udokumentowane złoża na świecie, które są dostępne wzdłuż północnego wybrzeża. Jednak w przeszłości, wraz ze zbliżaniem się okresu zapadalności, inwestorzy zazwyczaj z pewnym niepokojem czekali na należne im wpłaty. W kwietniu tego roku, gdy kontrolowana przez rząd firma Petroleos de Venezuela (PDVSA) miała spłacić swoje zadłużenie w USD, na rynku panował wielki niepokój.

Z uwagi na fakt, że około 90 procent eksportu państwa to ropa lup produkty ropopochodne, załamanie cen surowca od 2014 roku było olbrzymim ciosem dla gospodarki, która jest obecnie bliska załamania. Inflacja osiąga trzycyfrowe poziomy, półki w supermarketach są puste, a starcia między protestującymi a policją są na porządku dziennym.

Ostatnie działania Maduro w kierunku centralizacji władzy, co ma mu pozwolić na zmianę konstytucji, zostały skrytykowane na arenie międzynarodowej. Prezydent Trump zapowiedział nałożenie sankcji, które oznaczałyby zablokowanie dostępu wenezuelskim producentom ropy na amerykański rynek. Z uwagi na kurczące się rezerwy w USD, mógłby być to krok, który zadałby ostateczny cios gospodarce.

Niepewność nasila się, ponieważ inwestorzy nie są pewni, czy obligacje PDVSA zostaną spłacone w momencie osiągnięcia okresu zapadalności w listopadzie

Obligacje PDVSA

Źródło: Bloomberg.

Bank Centralny Wenezueli polega na dostępie do rynków dolarowych, aby obsługiwać zadłużenie, a w najbliższej przyszłości będzie musiał spłacić część długu – 2 listopada to okres zapadalności PDVSA o wartości 1 mld USD. Cena spadła do 75, wcześniej osiągając jednak 90 (w czerwcu).

Rezerwy walutowe Wenezueli kurczą się w zastraszającym tempie

Rezerwy walutowe Wenezueli

Źródło: MFW via www.ceicdata.com.

Wenezuela kroczy w kierunku izolacji, dyktatury, a nawet wojny domowej - zbliżające się okresy spłaty będą źródłem wielkiej niepewności dla inwestorów.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: „Kupię obligacje GetBack za 50 proc.”

  20 lipca 2018
  Zaproponowane przez ZBP rozwiązania, których celem byłoby wyeliminowanie nieprawidłowości w oferowaniu obligacji korporacyjnych wydają się lepsze, niż te wdrażane przez KNF. Nie rozwiązują jednak wszystkich problemów.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (czerwiec 2018)

  19 lipca 2018
  Czerwcowe obroty na rynku Catalyst ukształtowały się na zdecydowanie wyższym poziomie niż w poprzednich miesiącach i wyniosły 227,2 mln zł. Taka wartość obrotów oznaczała 53-proc. wzrost w porównaniu do poprzedniego miesiąca, a także była o 8,6 proc. powyżej średniej za ostatnie 12 miesięcy.
  czytaj więcej
 • Obligacje „Nowej Europy” mogą przynieść zysk

  31 lipca 2017
  Obligacje krajów strefy euro zaczęły tracić po ostatnich wypowiedziach członków Europejskiego Banku Centralnego. Zysków na rynku obligacji warto obecnie poszukać w „Nowej Europie”, m.in. na Węgrzech i w Turcji. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej wciąż atrakcyjnie prezentują się obligacje polskie.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Śmierć LIBOR-u. A co z WIBOR-em?

  28 lipca 2017
  Skutki wygaszenia LIBOR-u z końcem 2021 r. (tego chce Bank Anglii) są dla Catalyst czysto akademickie. Bo skoro można „zamknąć LIBOR”, być może kiedyś taki sam los czeka WIBOR?
  czytaj więcej

Emisje