wtorek, 20 kwietnia 2021

Newsroom

Włodarzewska proponuje obligatariuszom skup poza KDPW

msd | 01 lipca 2016
Spółka wciąż nie wykupiła przeterminowanych obligacji serii C i D, co miała uczynić najpóźniej w tym tygodniu. Obligatariuszom proponuje wykup ratalny, choć możliwe, że nie wszystkich traktuje jednakowo.

Termin spłaty papierów serii C i D, wartych odpowiednio 12,93 mln zł oraz 4,6 mln zł, minął 16 maja. Deweloper przekazał wówczas informację do Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, że wykup nastąpi w ciągu 30 dni roboczych.

Teraz jednak, jak wynika z naszych informacji, Włodarzewska oferuje obligatariuszom spłatę, ale poza KDPW. Propozycje dla właścicieli papierów dłużnych mogą natomiast nie być jednakowe. Jedna z takich ofert, z którą mieliśmy możliwość się zapoznać, zakładała na przykład comiesięczną spłatę po kilka sztuk obligacji.

Propozycje wykupu ratalnego trafiać mają między innymi do tych inwestorów, którzy kierują do spółki przedsądowe wezwania zapłaty. Równolegle do próby polubownego załatwienia sprawy z obligatariuszami Włodarzewska miała plasować nową emisję obligacji, o jej efektach na razie nic nie wiadomo.

Spółka całej sprawy nie komentuje. Kilka dni temu przez telefon przekazano nam informację, aby kontaktować się z nią wyłącznie mailowo. Na wiadomości z 20 i 29 czerwca jednak nie otrzymaliśmy żadnych odpowiedzi.

Co istotne, nawiązanie kontaktu nie jest także możliwe z mec. Jackiem Turczakiem, pełniącym funkcję administratora hipoteki dla obu serii obligacji.

Część obligatariuszy Włodarzewskiej zamiast działania w pojedynkę zdecydowała się na przystąpienie do grupy reprezentowanej przez kancelarię wyspecjalizowaną m.in. w prawie rynku kapitałowego.

- Umawiamy spotkanie z emitentem w najbliższym czasie, prawdopodobnie reprezentowana przez nas grupa usłyszy bliższe propozycje spłaty, wtedy zobaczymy czy mają one sens  – powiedziała Anna Wołczkiewicz, adwokat z Kancelarii Adwokackiej Osiński i Wspólnicy, w rozmowie z Obligacje.pl. - Martwi nas, że przedstawianie propozycji i ewentualna spłata mogą odbywać się w sposób nie do końca kontrolowany, bo nie mamy pewności, czy wszyscy dostają od spółki jednakowe oferty – dodała.

Nasza rozmówczyni nie ujawnia natomiast, jak dużą grupę obligatariuszy udało się zebrać kancelarii. Zastrzega, że część inwestorów wciąż czeka z ostateczną decyzją.

- Też dostrzegamy problem w braku kontaktu z administratorem hipoteki. Na razie wysłaliśmy mu pismo i na pewno znajdziemy sposoby, by skłonić go do działania – powiedziała Anna Wołczkiewicz.

Nasza rozmówczyni potwierdziła też informację o nowej emisji obligacji Włodarzewskiej. Choć, jak podaje, nie wie jak inwestorzy przyjęli propozycję refinansowania.

Więcej wiadomości o Włodarzewska S.A.

 • Szybko przybywa postępowań restrukturyzacyjnych

  17 sierpnia 2018
  Liczba otwartych przez sądy postępowań restrukturyzacyjnych wzrosła o 50 proc. r/r do 122 w II kwartale. To rezultat bliski rekordu osiągniętego w IV kwartale 2017 r. – wynika z raportu Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja i SpotData. Na Catalyst także nie brak restrukturyzacji, najczęściej jednak nieudanych.
  czytaj więcej
 • Włodarzewska chce się ułożyć z obligatariuszami

  19 października 2017
  Deweloper, wobec którego we wrześniu ogłoszono upadłość, chce odejść od likwidacji na rzecz zawarcia układu z wierzycielami, w tym obligatariuszami – wynika z datowanego na 12 października pisma do inwestorów.
  czytaj więcej
 • Restrukturyzacja Włodarzewskiej umorzona

  13 kwietnia 2017
  Warszawski sąd wydał w środę postanowienie o umorzeniu przyspieszonego postępowania układowego wobec dewelopera. Wcześniej nadzorca sądowy złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
  czytaj więcej
 • Indeks Default Rate: Spada udział niewykupionych obligacji na Catalyst

  06 kwietnia 2017
  W okresie ostatnich 12 miesięcy udział niespłaconego zadłużenia z tytułu obligacji korporacyjnych notowanych na GPW spadł do 2,7 proc. To jeden z najlepszych wyników ostatnich lat, a w perspektywie kolejnych kwartałów widać szansę na dalszą poprawę.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje