sobota, 14 września 2024

Newsroom

Wrześniowa inflacja wyraźnie poniżej prognoz

msd | 29 września 2023
Według szybkiego szacunku GUS, wskaźnik inflacji wzrósł we wrześniu o 8,2 proc. r/r wobec oczekiwanych przez ekonomistów 8,5 proc. r/r.

Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych spowolnił z 10,1 proc. r/r w sierpniu do 8,2 proc. r/r we wrześniu, osiągając długo wyczekiwany jednocyfrowy poziom.

W ujęciu miesiąc do miesiąca wrześniowa inflacja obniżyła się o 0,4 proc., co ma być najniższym odczytem od stycznia 2016 r. Jak wynika ze wstępnego odczytu, same paliwa taniały o 3,1 proc. m/m, przy spadku cen żywności o 0,4 proc. m/m oraz nośników energii o 0,8 proc. m/m.

Mimo wszystko, według ekonomistów z ING Banku, proces dezinflacji w Polsce wygląda nietrwale na tle innych krajów. Jak tłumaczą, spadek inflacji bazowej jest wolniejszy niż regionie, a NBP nadal prezentuje łagodne nastawienie na tle banków centralnych z Czech i Węgier.

„NBP chce ciąć stopy pomimo, że Fed i ECB w końcu przekonały rynki, iż wysokie stopy pozostaną na dłużej” – zauważają także ekonomiści ING Banku.

W pierwszej chwili po piątkowym wstępnym odczycie GUS obligacje skarbowe szybko zyskiwały na wartości. Rentowność dziesięciolatki spadała z 5,89 proc. do 5,83 proc., by później powrócić jednak w okolice 5,87 proc.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Pewności nie ma

    13 września 2024
    Inflacja w USA spadła do 2,5 proc., co podgrzałoby dyskusję o głębokości przyszłych obniżek stóp, gdyby nie fakt, że gros tego spadku to jednak ceny energii, w szczególności ropy. Inflacja bazowa trzyma się mocno i wyniosła 3,2 proc. Rentowność dziesięciolatek trzyma się niewiele wyżej.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Pod dyktando popytu

    7 września 2024
    O włos, ale jednak. Rentowność 10- i 30-letnich obligacji USA spadła na moment poniżej dołków z początku sierpnia, co można interpretować jako przygotowania do zbliżającego się posiedzenia Fed (w połowie miesiąca). Ekonomiści dyskutują o skali obniżek, a inwestorzy podejmują grę.
    czytaj więcej
  • RPP nie zmieniła stóp procentowych

    4 września 2024
    Zgodnie z oczekiwaniami, na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu Rada Polityki Pienięznej utrzymała stopę referencyjną na poziomie 5,75 proc.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Rekord sprzedanych obligacji

    30 sierpnia 2024
    To już pewne. Wartość sprzedanych obligacji oszczędnościowych przekroczy lada dzień 60 mld zł licząc od początku roku. To więcej niż wyniosła w najlepszym jak dotąd 2022 r. (57 mld zł). Na przyszły rok rząd przewiduje prawie 74 mld zł sprzedaży.
    czytaj więcej