niedziela, 03 grudnia 2023

Newsroom

Wrześniowa inflacja wyraźnie poniżej prognoz

msd | 29 września 2023
Według szybkiego szacunku GUS, wskaźnik inflacji wzrósł we wrześniu o 8,2 proc. r/r wobec oczekiwanych przez ekonomistów 8,5 proc. r/r.

Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych spowolnił z 10,1 proc. r/r w sierpniu do 8,2 proc. r/r we wrześniu, osiągając długo wyczekiwany jednocyfrowy poziom.

W ujęciu miesiąc do miesiąca wrześniowa inflacja obniżyła się o 0,4 proc., co ma być najniższym odczytem od stycznia 2016 r. Jak wynika ze wstępnego odczytu, same paliwa taniały o 3,1 proc. m/m, przy spadku cen żywności o 0,4 proc. m/m oraz nośników energii o 0,8 proc. m/m.

Mimo wszystko, według ekonomistów z ING Banku, proces dezinflacji w Polsce wygląda nietrwale na tle innych krajów. Jak tłumaczą, spadek inflacji bazowej jest wolniejszy niż regionie, a NBP nadal prezentuje łagodne nastawienie na tle banków centralnych z Czech i Węgier.

„NBP chce ciąć stopy pomimo, że Fed i ECB w końcu przekonały rynki, iż wysokie stopy pozostaną na dłużej” – zauważają także ekonomiści ING Banku.

W pierwszej chwili po piątkowym wstępnym odczycie GUS obligacje skarbowe szybko zyskiwały na wartości. Rentowność dziesięciolatki spadała z 5,89 proc. do 5,83 proc., by później powrócić jednak w okolice 5,87 proc.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Rynkowy zwrot

  01 grudnia 2023
  Najpierw wstępne odczyty inflacji potwierdziły kierunek spadkowy, a później odczyty PMI wskazały na słabnącą koniunkturę w Europie. W efekcie rentowności spadły. Nie wszystkie karty zostały jeszcze odkryte.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Rekordowy rok 2023

  24 listopada 2023
  Na całoroczne podsumowania jeszcze zbyt wcześnie, ale już dziś wiadomo, że 2023 r. okazał się najlepszym w historii pod względem wartości i liczby przeprowadzonych emisji obligacji korporacyjnych, z wyłączeniem banków, skierowanych do indywidualnych inwestorów na podstawie prospektów.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Nowe warunki już działają

  17 listopada 2023
  Do grupki emitentów zbierających zapisy od inwestorów indywidualnych dołączyły Echo Investment oraz Budlex. A ponieważ Developres wydłużył ofertę ze względów proceduralnych, w pewnym momencie łącznie aż pięciu emitentów prowadziło ogólnodostępną dystrybucję w jednym czasie. Rynek w rozkwicie.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (październik 2023)

  17 listopada 2023
  W październiku obrót na Catalyst osiągnął 507,87 mln zł - powyżej 12-miesięcznej średniej (450,64 mln zł) i o 51,2 proc. od obrotów wygenerowanych we wrześniu.
  czytaj więcej