środa, 22 maja 2019

Newsroom

Wyprzedaż obligacji Murapolu

msd | 13 czerwca 2018
W środę po godz. 15.30 wygasające w marcu 2020 r. papiery dłużne dewelopera tanieją o 12,7 pkt proc. do 80 proc. nominału. Pozostałe serie, w tym wygasająca za cztery miesiące, też wyraźnie tracą.

Przy najwyższych obrotach spadają warte 22,5 mln zł obligacje MUR1018. Po godz. 15.30 rynek wycenia je na 90 proc. nominału (spadek o 5 pkt proc.) przy transakcjach wartych ponda 395 tys. zł. Wcześniej w ciągu sesji papiery te taniały nawet do 85 proc. nominału. Wygasające rok później serie MUR1019 i MU11019 tanieją zaś odpowiednio do 92 oraz 90 proc. nominału. Z kolei najniżej wyceniane są najdłuższe serie MUR0220 oraz MUR0320. Ostatnia z nich tanieje o 12,7 pkt proc. do 80 proc. nominału.

Wyprzedaż obligacji Murapolu nabrała tempa w ostatnich dniach, mimo że ze spółki nie napłynęły nowe informacje. A te o wysokim zadłużeniu, czy skomplikowanej strukturze znane są nie od dziś. Naturalnie sytuację można też tłumaczyć, tak jak i inne spadki na Catalyst, aferą GetBacku. Niemniej, jej tempo zastanawia.

Notowanych na GPW obligacji Murapolu prawie wcale nie ma w funduszach inwestycyjnych, przynajmniej tych, które zobowiązane są do publikacji sprawozdań.

Spółka poproszona o komentarz na razie zobowiązała się tylko do jego udzielenia, aczkolwiek nie wskazała kiedy to uczyni.

W styczniowym przeglądzie ratingu agencja EuroRating podtrzymała ocenę Murapolu na BB z perspektywą stabilną. Kolejny przegląd lub raport ratingowy powinien zostać wydany po publikacji sprawozdań rocznych. Sprawozdań, ponieważ Murapol przekazuje dwa rodzaje raportów, jako jednostka inwestycyjna i jako deweloper (pro forma), do czego zobowiązują go warunki emisji przynajmniej niektórych obligacji. Z tego ostatniego wynika, że jest bezsprzecznie najbardziej zadłużonym producentem mieszkań na Catalyst. Tymczasem działalność spółki wyraźnie wykracza poza zwykłą budowę mieszkań. Mowa na przykład o inwestycjach w Skarbiec Holding czy akcje Polnordu.

Więcej wiadomości o Murapol S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Kancelaria Medius wydłużyła terminy spłaty obligacji

  22 maja 2019
  Windykacyjna spółka przesunęła terminy wykupu papierów dłużnych serii M i O, odpowiednio do listopada 2021 r. oraz lutego 2022 r.
  czytaj więcej
 • Wzrost długu netto Atalu

  22 maja 2019
  Wraz z zaciągnięciem nowych zobowiązań odsetkowych i wdrożeniem standardu MSSF 16 dług netto deweloperskiej grupy wzrósł w I kwartale o 153,2 mln zł do 486,2 mln zł. W dużej mierze to jednak zobowiązania wobec głównego akcjonariusza oraz takie, które zostaną przeniesione na nabywców lokali.
  czytaj więcej
 • Wzrost zysków i rentowności Polskiej Grupy Farmaceutycznej

  13 czerwca 2018
  W I kwartale dystrybutor leków zanotował 5-proc. wzrost przychodów do 1,45 mld zł. Zyski rosły jednak szybciej, choć na skutek zwiększenia kapitału obrotowego PGF miała ujemne przepływy operacyjne.
  czytaj więcej
 • MCI Management wzywa na akcje MCI Capital

  13 czerwca 2018
  W wyniku ogłoszonego wezwania kontrolowana przez Tomasza Czechowicza spółka, wraz z nim, chce zwiększyć udział w kapitale MCI Capital z obecnych 64,07 proc. do 100 proc. Ewentualne wycofanie akcji MCI Capital z GPW mogłoby dać obligatariuszom obu spółek prawo do żądania przedterminowego długu.
  czytaj więcej

Emisje