sobota, 17 lutego 2018

Newsroom

Zapisy na obligacje Best ruszają od poniedziałku

Emil Szweda, Obligacje.pl | 19 maja 2017
Najmniejszy zapis może dotyczyć jednej obligacji o nominale 100 zł. Z każdym kolejnym dniem cena emisyjna będzie rosła o 1 lub dwa grosze.

Termin zakończenia zapisów przewidziano na 5 czerwca, ale może on ulec skróceniu, jeśli – wzorem dwóch wcześniejszych publicznych emisji obligacji Bestu – wartość zapisów przekroczy wcześniej wartość oferty. W takim wypadku zapisy potrwają o dzień dłużej po dniu przekroczenia wartości oferty. W styczniu i marcu stało się to już pierwszego dnia przyjmowania zapisów i były one przyjmowane przez dwa dni, co oznaczało też redukcję na poziomie 29 proc. w marcu i 38,6 proc. w styczniu.           

Tak jak w poprzedniej emisji, również wartość majowej oferty ustalono na 60 mln zł. Pozyskanie pełnej puli zakończy cały program publicznych ofert, którego wartość sięga 200 mln zł. Ale na tym sprawa się nie skończy.

- Obligacje są jednym z głównych źródłem finansowania naszych inwestycji i już teraz myślimy o kolejnym programie – powiedział Krzysztof Borusowski, prezes zarządu Best, cytowany w komunikacie prasowym.

Nowa emisja oprocentowana będzie – tak jak trzy wcześniejsze – na 3,3 pkt proc. ponad WIBOR, natomiast spółka zdecydowała się na wydłużenie terminu zapadalności do pięciu lat (poprzednio 4,5 roku).

Oprocentowanie obligacji naliczane będzie od pierwszego dnia przyjmowania zapisów, w związku z czym cena emisyjna papierów będzie stopniowo rosła – o grosz lub dwa grosze z każdym kolejnym dniem przyjmowania zapisów. Zbierać je będzie konsorcjum DM PKO BP, DM Alior Banku i DM Banku Handlowego.

Na Catalyst znajduje się 14 serii obligacji Bestu z terminami spłaty od kwietnia 2018 r. do września 2021 r. Trzy ostatnie oferty publiczne wyceniane są z 4,88-5,03 proc. rentowności brutto (3,16-3,26 pkt proc. realnej marży).

Naszym zdaniem

Właściwie nie ma sensu roztrząsanie, czy na Catalyst uda się kupić obligacje Bestu taniej niż w emisji publicznej. Uda się, albo będą to wartości zbliżone, albo niższe lecz i tak korzystniejsze dla nabywcy, ze względu na niższe ryzyko. Bo czy opłaca się zarabiać 3,3 pkt proc. ponad WIBOR za dług zapadający za pięć lat, skoro ten zapadający za rok lub dwa daje marżę tylko nieznacznie niższą (kilka, kilkanaście punktów bazowych)?

Ale z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia także przy okazji poprzednich ofert, co w niczym nie wpłynęło na wartość emisji. Z prostej przyczyny. Ktoś, kto chce ulokować kilkaset tysięcy złotych (a to zapisy tego rzędu przesądzają o powodzeniu emisji) nie będzie się zastanawiał, czy kupując obligacje na rynku wtórnym zarobi 500 zł więcej rocznie (przy zapisie na 0,5 mln zł) za każde 10 bps, które uda mu się zaoszczędzić, skoro uzbieranie obligacji rzędu 0,5 mln zł na rynku wtórnym nie jest sprawą prostą. Choć z drugiej strony nie jest to też niemożliwe. Po prostu wymaga trochę czasu i starań, być może zbyt dużych z punktu widzenia właścicieli cięższych sakiewek.

Rentowność obligacji Best na Catalyst

*obliczenia z 18 maja 2017 r. Źródło: Obligacje.pl.

W kwietniu wartość obrotów obligacjami Best na Catalyst wyniosła 4,9 mln zł i była tylko nieznacznie wyższa od średniej (skorygowanej o liczbę miesięcy spędzonych przez ostatnie emisje na Catalyst) z 12 miesięcy (4,5 mln zł). W przypadku emisji publicznych obroty w kwietniu wyniosły 2 mln zł, nieco poniżej średniej z ostatnich 12 miesięcy (2,6 mln zł). Powyższe statystyki są więc pewnego rodzaju wskazówką dla inwestorów, którzy zastanawiają się nad udziałem w publicznej emisji obligacji Bestu – na rynku wtórnym stosunkowo łatwo można sprzedać i kupić w krótkim czasie niewielkie ilości obligacji. W przypadku trzech ostatnich publicznych emisji średni obrót to – jak dotąd – 70-488 tys. zł miesięcznie i w zasadzie nie ma powodu, by po nowej emisji Bestu spodziewać się czegoś innego. Przy czym można zakładać, że wraz z upływem kolejnych miesięcy wartość obrotów będzie się stabilizować w pobliżu wartości, które znamy z serii obecnych na Catalyst nieco dłużej niż kilka miesięcy.

Średnia wartość obrotu obligacjami Best

*Do końca kwietnia 2017 r. Źródło: Obligacje.pl.

Więcej wiadomości o Best S.A.

 • Podsumowanie tygodnia: Kupony w górę

  16 lutego 2018
  GetBack jest drugim po Beście emitentem, który zdecydował się na podniesienie marży w nowej emisji publicznej, z tym, że jego podwyżka jest bardziej konkretna (40 punktów bazowych). W kolejnych miesiącach wzrost marż nie musi ograniczać się do windykatorów.
  czytaj więcej
 • Best wydłuża zapisy - aktualizacja

  16 lutego 2018
  Spółka przesunęła termin zamknięcia publicznej oferty obligacji z 16 lutego do 27 lutego - wynika z informacji podanych na stronie jednego z oferujących.
  czytaj więcej
 • Wywiad: Branżę czeka ciekawy rok

  13 lutego 2018
  Krzysztof Borusowski, prezes Best, odpowiada na pytania Obligacje.pl.
  czytaj więcej
 • Obligacje Best – raport rynkowy

  05 lutego 2018
  Zmieniając warunki nowej oferty Best zrobił wystarczająco dużo, aby obecne na rynku wtórnym starsze serie nie stanowiły dużej konkurencji dla trwającej właśnie emisji. Owszem, Catalyst daje niekiedy możliwość zainwestowania środków w starsze obligacje Bestu na atrakcyjniejszych warunkach, ale to przywilej zarezerwowany dla najdrobniejszych inwestorów.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Emisje

Emisje