czwartek, 26 kwietnia 2018

Newsroom

Zapisy na obligacje PCC Rokita ruszają od wtorku - poprawiona

Emil Szweda, Obligacje.pl | 17 lipca 2017
Zapisy będzie można składać przez dwa tygodnie, do 1 sierpnia. Przyjmować je będzie Dom Maklerski BDM.

Dokument z warunkami emisji został opublikowany przez Dom Maklerski BDM wczoraj na stronie internetowej, w związku z czym skorygowaliśmy treść informacji. Dokument informacyjny jest także dostępny na stronie Obligacje.pl w sekcji Emisje.

Dokument z ostatecznymi warunkami emisji został opublikowany na stronie BDM, a najważniejsze warunki emisji zostały przez spółkę przedstawione już wcześniej. Tak jak w sześciu wcześniejszych emisjach publicznych, które są już notowane na Catalyst oprocentowanie obligacji wyniesie sztywne 5 proc., a odsetki będą wypłacane co kwartał. Papiery mają 5,5-letni termin wykupu.

Emisja warta jest 25 mln zł, minimalny zapis nie będzie mógł być niższy niż 100 zł (nominał jednej obligacji).

Papiery serii EB plasowane będą w ramach programu publicznych emisji o wartości 300 mln zł, dla którego prospekt będzie ważny do połowy maja 2018 r. Dotychczas - w czerwcu b.r. - w ramach obecnego programu Rokita uplasował serię EA na 25 mln zł (przy popycie 42 mln zł).

W obrocie na Catalyst znajduje się osiem serii obligacji Rokity z terminami spłaty od kwietnia 2019 r. do listopada 2023 r. Rentowności długu spółki mieszczą się między 4,21 a 4,92 proc. brutto. Serie PCR0622 i PCR0823 z najbliższymi  terminami spłaty względem zapadalności oferowanych obligacji serii EB (grudzień 2022 r./styczeń 2023 r.) wyceniane są odpowiednio z 4,74 i 4,83 proc. rentowności brutto

Naszym zdaniem

W poniedziałek Obligacje.pl opublikowały raport rynkowy poświęcony obligacjom PCC Rokita na rynku wtórnym. Wynika z niego, że warunki emisji są atrakcyjne pod względem oferowanego oprocentowania – wszystkie notowane (także te zapadające za ponad sześć lat) obligacje PCC Rokity oferują obecnie niższą rentowność niż 5 proc. oferowane w nowej emisji.

Inwestorzy obejmujący obligacje Rokity mogą liczyć później na niezłą płynność. W ostatnich miesiącach wartość obrotu obligacjami chemicznej spółki wyraźnie wzrosła i sięga obecnie ponad 4,6 mln zł (w czerwcu i w maju) miesięcznie.

Obligacjom o stałym oprocentowaniu sprzyja otoczenie rynkowe – spadające notowania surowców i umocnienie złotego oznacza niższą presję inflacyjną, przez co perspektywa podwyżek stóp procentowych w Polsce przesuwa się poza rok 2018 (tak sugeruje wycena kontraktów terminowych na stopę procentową).

PCC Rokita jak większość emitentów na Catalyst nie posiada oceny ratingowej, ale legitymuje się relatywnie niskimi (i spadającymi w ostatnich kwartałach) wskaźnikami zadłużenia. Na koniec I kwartału finansowy dług netto stanowił 43 proc. kapitału własnego (choć było to przed wypłatą dywidendy), a osiągnięty wynik EBITDA w ostatnich 12 miesiącach był niemal równy zadłużeniu finansowemu netto, co oznacza, że grupa potrzebowałaby 13 miesięcy pracy w niezmienionych warunkach, by spłacić całe zobowiązania finansowe.

Więcej wiadomości o PCC Rokita S.A.

Więcej wiadomości kategorii Emisje

Emisje